Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Uroda » Pielęgnacja » Ałun - kryształ ałunu, Jakie właściwości ma kryształ ałunu

Oferta 10 w 1, czyli - do czego możemy użyć kryształu ałunu?

Informacje o poradzie

MagdalenaMagdalena

autor porady:
Magdalena Solarz

spec. działu: Zdrowie, Kosmetyki Naturalne

dodano: 2011-09-01 08:28:47

wyświetleń: 8655

Słowa kluczowe

zobacz również

Ałun potasowy ma wielorakie zastosowanie. Znany jest już od czasów starożytnych. Mimo wielu nowych wynalazków w dziedzinie kosmetyki, chemii i innych gałęzi przemysłu, nie traci on na popularności. Obecnie wykorzystywany jest w kosmetyce i lecznictwie.

Surowiec ten jest całkowicie naturalny, a więc bezpieczny dla organizmu. Poza tym jest on ekonomiczny, łatwy w użyciu, przez co bardzo chętnie się go wykorzystuje. Ałun potasowy występuje w różnych postaciach – jako naturalna nieoszlifowana skała mineralna, skała oszlifowana lub w sprayu czy proszku.

Ałun potasowy to naturalny kryształ, któremu przypisywane są właściwości łagodzące i bakteriobójcze. Właśnie z tych względów stosowany jest na skórę po depilacji, goleniu. Ma także właściwości przeciwzapalne, antyseptyczne, ściągające. Zapobiega powstawaniu podrażnień. Ponadto ałun potasowy wykorzystywany jest jako antyperspirant, a także jako dezodorant do stóp, bowiem hamuje proliferację bakterii skórnych, które mogą stanowić przyczynę nieprzyjemnego zapachu. Zalecany jest także w przypadku poparzeń słonecznych, ukąszeń owadów, skaleczeń czy też trądziku młodzieńczego.

Ałun zaczyna działać już od pierwszego użycia, a działanie to utrzymuje się przez kilka godzin od aplikacji. Stosowany jako dezodorant, nie pozostawia śladów na ubraniu, nie zawiera alkoholu, więc jest delikatny dla skóry. Ponadto jest hipoalergiczny – zalecany dla osób wrażliwych na wiele kosmetyków, w tym także na dezodoranty. Ałun nie zatyka porów skóry, nie hamuje powstawanie potu, a jedynie lekko zwęża ujścia gruczołów potowych. Powoduje to zmniejszenie ilości wydzielanego potu i neutralizuje jego zapach.

Przed użyciem ałunu jako kosmetyku, skałę należy zwilżyć wodą, a następnie kilkakrotnie potrzeć nią odpowiednio pachy lub stopy.

Uwaga:

Po użyciu skałę pozostawiamy do wyschnięcia – nie należy przechowywać ałunu w zamknięciu, gdy jest jeszcze mokry.

Jak dbać o skórę z atopowym zapaleniem?
Cellulit - można się go pozbyć raz na zawsze
Drożdżowe oczyszczanie - maseczki z drożdży - przepisy
Zwalcz trądzik - maseczki na trądzik - przepisy
Antyperspiranty - jak zaradzić stróżkom potu
Domowe sposoby na zaskórniki
1
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.