Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Uroda » Kosmetyka » Przepis na mydło, Jak zrobić mydło domowej roboty

Mydło domowej roboty? Wypróbuj proste przepisy!

Informacje o poradzie

MagdalenaMagdalena

autor porady:
Magdalena Solarz

spec. działu: Zdrowie, Kosmetyki Naturalne

dodano: 2011-08-29 10:04:58

wyświetleń: 7947

Słowa kluczowe

zobacz również

W przemyśle kosmetycznym mydła wykonuje się na ciepło. Także w domu możemy przygotować mydło w takiej postaci, wykorzystując do tego kuchenkę gazową. Znany jest jednak prostszy sposób otrzymania tego rodzaju kosmetyku, mianowicie - mydło na zimno.

Zacznijmy od przygotowania wszystkich potrzebnych nam składników i naczyń. W pierwszej kolejności należy przygotować garnek, w którym rozpuścimy fazę olejową, naczynie szklane, blender, dwa termometry kuchenne, rękawice, okulary ochronne oraz formę, w której mydło będzie zastygać. Następnie, wykorzystując wagę kuchenną, odmierzymy potrzebne nam składniki: oleje, masło, wodę, wodorotlenek sodu (sodę kaustyczną)

Proporcje, w jakich należy użyć poszczególnych składników, mogą być różne, w zależności od tego, jakie mydło chcemy uzyskać. Możemy także wykorzystać różnego rodzaju oleje: słonecznikowy, rzepakowy czy oliwę z oliwek. Najczęściej woda stanowi około 20% wszystkich składników, tłuszcze około 70%, a soda kaustyczna – około 10% masy mydła.

Będzie potrzebne:


do otrzymania 1000 g mydła:
- ok. 200 g wody
- ok. 700 g tłuszczów
- ok. 100 g NaOH

Uwaga:

Rozpuszczając substancję w wodzie, należy pamiętać o tym, że to wodorotlenek sodu wsypujemy do wody, nie zaś odwrotnie! Mimo że rozpuszczamy na zimno, bez podgrzewania, to temperatura mieszaniny wzrośnie nam do około 70 stopni Celsjusza.

Zawsze warto zdecydować się na konkretny rodzaj mydła i skorzystać z gotowego przepisu, który uwzględnia dokładne ilości i rodzaje tłuszczów oraz pozostałych składników. Takie przepisy znajdziecie w naszym serwisie, w poradach: Przepis na mydło glicerynowe czy Przepis na mydło sojowe.

Przygotowanie naszego mydła rozpoczniemy od zrobienia fazy wodnej. Do jednego naczynia wlewamy odmierzoną wcześniej ilość wody destylowanej, do drugiego dodajemy, też odważony wcześniej, wodorotlenek sodu. Substancja ta jest silnie żrąca, z tego też powodu wszelkie czynności należy wykonywać w rękawicach gumowych, aby nie dopuścić do kontaktu substancji ze skórą. Poza tym należy unikać wdychania oparów, które będą wydzielać się w czasie rozpuszczania sody kaustycznej w wodzie. Aby zniwelować do minimum gromadzenie się oparów w pomieszczeniu, można otworzyć okno. Głowę trzymać należy jak najdalej od naczynia, w którym rozpuszczamy NaOH.

Mieszaninę pozostawiamy do ostygnięcia. W garnku umieszczamy wszystkie oleje i masła i ustawiamy na kuchence na małym ogniu, cały czas mieszając, aż do momentu, kiedy tłuszcze się roztopią. Następnie podgrzewamy fazę olejową do 45 stopni Celsjusza. Przy pomocy dwóch termometrów kuchennych mierzymy temperaturę fazy wodnej i olejowej. Obie powinny mieć temperatury bardzo zbliżone do siebie, około 45 stopni Celsjusza. Fazę wodną, cienkim strumieniem, cały czas mieszając wlewamy do fazy olejowej. Połączone fazy mieszamy łyżką, następnie za pomocą blendera. Mieszać należy kilkakrotnie po 2 minuty. Po około 5-10 minutach nasza mieszanina powinna zacząć gęstnieć, co będzie świadczyło o rozpoczęciu już procesu zmydlania. Gdy mieszanina ma konsystencję budyniu, możemy dodać pozostałe składniki – olejki eteryczne czy kawę.

W ten sposób przygotowaną mieszaninę przelewamy do form wyłożonych papierem do pieczenia. Wypełnioną formę należy przykryć ręcznikiem i pozostawić na jedną dobę w okolicy grzejnika. Po tym czasie sprawdzamy, czy mydło jest już twarde. Jeśli nie, należy pozostawić je na kolejną dobę już bez przykrycia. Po rozkręceniu form, wyciągamy mydło. Gdy używane są duże formy, możemy pociąć mydło na mniejsze kostki stosując w tym celu nóż zanurzany w gorącej wodzie.

Kostki mydeł układamy na plastikowej lub drewnianej tacy i pozostawiamy na 3 do 5 tygodni. Im dłużej trwa proces leżakowania, tym twardsze, trwalsze i łagodniejsze dla skóry mydło otrzymamy.


Krem do twarzy domowej roboty - przepis!
Jak to się robi? - substancje zapachowe w domowej praktyce
Wybielanie zębów - jak to zrobić profesjonalnie?
Błyszczyk do ust, który wykonasz samodzielnie
Pomaga czy szkodzi? - Odkrywamy całą prawdę o solarium
Cienie do powiek robione w domu? Sprawdź przepisy i do dzieła!
3
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.