Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Styl Życia » Zakupy » Sekatory ogrodowe, Jaki sekator kupić

Jaki sekator kupić?

Trudno wyobrazić sobie pracę ogrodnika bez podstawowego narzędzia jakim jest sekator. Dobry i solidny sekator ułatwi nam czynności pielęgnacyjne w ogrodzie oraz poprawi komfort pracy.

W zależności od potrzeb możemy wyróżnić sekatory do gałęzi, sekatory do kwiatów jak również nożyce do żywopłotów.

Sekator do gałęzi powinien być przede wszystkim wytrzymały, poręczny i lekki. Rączki powinny być odpowiednio wyprofilowane oraz  wykonane z tworzywa antypoślizgowego zapobiegającemu wyślizgiwaniu się z rąk – co będzie miało pozytywne znaczenia podczas długotrwałych prac w ogrodzie. Wyróżnić możemy tutaj dwa rodzaje sekatorów: kowadełkowy oraz nożycowy. Ten pierwszy nadaje się do podcinania martwych i chorych gałęzi oraz kształtowania roślin. Z kolei sekator nożycowy spełni swoje zadanie przy cięciu małych i średnich gałęzi.

Sekatory do kwiatów są znacznie mniejszych rozmiarów, pozwalają na łatwe cięcia kwiatów, młodych pędów i zielonych gałęzi.

Standardem wśród sekatorów powinno być wykonanie ostrzy ze stali nierdzewnej oraz możliwość ich blokady. Producenci stosują również odpowiednie powłoki na ostrzach zapewniające łatwe i czyste cięcie. Niektóre modele mogą posiadać regulowany uchwyt z kilkoma pozycjami rozwarcia np. w zależności od potrzeb do cięcia mocnego lub szybkiego.

W celu zapewnienia zdrowego i bujnego żywopłotu należy go regularnie przycinać. Jest to jeden z podstawowych zabiegów gwarantujący prawidłowy rozwój roślin żywopłotowych. Na rynku do dyspozycji mamy dostępne podstawowe nożyce do strzyżenia wyposażone w ergonomiczne rączki i wyprofilowane uchwyty. Wyróżnić można nożyce z krótkimi rączkami przeznaczone do przycinania niewielkich żywopłotów oraz dokonywania korekt cięcia oraz nożyce wyposażone w długie rączki, z możliwością regulacji kąta ostrzy. Nożyce takie sprawdzają się przy cięciu wysokich i trudno dostępnych żywopłotów.

Bardzo wygodne i szybkie w działaniu są nożyce elektryczne i spalinowe. Znajdą zastosowanie zarówno przy niewielkich, jak i dużych, gęstych żywopłotach. Nożyce elektryczne charakteryzują się lepszą kulturą pracy pod względem hałasu jednak wymagają dostępu do źródła elektryczności. Z kolei nożyce spalinowe nie ograniczają nas przewodami elektrycznymi, więc pozwalają na pracę w dowolnym miejscu ogrodu. Wadą jest znaczny hałas oraz głośność pracy silnika. Narzędzia takie nie należą do lekkich, więc długie trzymanie w ręku wymagać będzie większej siły.


Eko-zabawki - pożytek czy fanaberia?
Jak nie dać się zmanipulować na zakupach - zdradzamy chwyty marketingowe
Jaki zlew wybrać do łazienki?
Jakie akcesoria do masażu kupić?
Jaki nocnik wybrać dla swojej pociechy?
Jaki strój kupić dziecku na WF?
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.