Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Styl Życia » Zakupy » Sekatory ogrodowe, Jaki sekator kupić

Jaki sekator kupić?

Informacje o poradzie

JoannaJoanna

autor porady:
Joanna Wołejszo

spec. działu: Dom i Ogród

dodano: 2011-05-19 15:29:02

wyświetleń: 2216

Słowa kluczowe

zobacz również

Trudno wyobrazić sobie pracę ogrodnika bez podstawowego narzędzia jakim jest sekator. Dobry i solidny sekator ułatwi nam czynności pielęgnacyjne w ogrodzie oraz poprawi komfort pracy.

W zależności od potrzeb możemy wyróżnić sekatory do gałęzi, sekatory do kwiatów jak również nożyce do żywopłotów.

Sekator do gałęzi powinien być przede wszystkim wytrzymały, poręczny i lekki. Rączki powinny być odpowiednio wyprofilowane oraz  wykonane z tworzywa antypoślizgowego zapobiegającemu wyślizgiwaniu się z rąk – co będzie miało pozytywne znaczenia podczas długotrwałych prac w ogrodzie. Wyróżnić możemy tutaj dwa rodzaje sekatorów: kowadełkowy oraz nożycowy. Ten pierwszy nadaje się do podcinania martwych i chorych gałęzi oraz kształtowania roślin. Z kolei sekator nożycowy spełni swoje zadanie przy cięciu małych i średnich gałęzi.

Sekatory do kwiatów są znacznie mniejszych rozmiarów, pozwalają na łatwe cięcia kwiatów, młodych pędów i zielonych gałęzi.

Standardem wśród sekatorów powinno być wykonanie ostrzy ze stali nierdzewnej oraz możliwość ich blokady. Producenci stosują również odpowiednie powłoki na ostrzach zapewniające łatwe i czyste cięcie. Niektóre modele mogą posiadać regulowany uchwyt z kilkoma pozycjami rozwarcia np. w zależności od potrzeb do cięcia mocnego lub szybkiego.

W celu zapewnienia zdrowego i bujnego żywopłotu należy go regularnie przycinać. Jest to jeden z podstawowych zabiegów gwarantujący prawidłowy rozwój roślin żywopłotowych. Na rynku do dyspozycji mamy dostępne podstawowe nożyce do strzyżenia wyposażone w ergonomiczne rączki i wyprofilowane uchwyty. Wyróżnić można nożyce z krótkimi rączkami przeznaczone do przycinania niewielkich żywopłotów oraz dokonywania korekt cięcia oraz nożyce wyposażone w długie rączki, z możliwością regulacji kąta ostrzy. Nożyce takie sprawdzają się przy cięciu wysokich i trudno dostępnych żywopłotów.

Bardzo wygodne i szybkie w działaniu są nożyce elektryczne i spalinowe. Znajdą zastosowanie zarówno przy niewielkich, jak i dużych, gęstych żywopłotach. Nożyce elektryczne charakteryzują się lepszą kulturą pracy pod względem hałasu jednak wymagają dostępu do źródła elektryczności. Z kolei nożyce spalinowe nie ograniczają nas przewodami elektrycznymi, więc pozwalają na pracę w dowolnym miejscu ogrodu. Wadą jest znaczny hałas oraz głośność pracy silnika. Narzędzia takie nie należą do lekkich, więc długie trzymanie w ręku wymagać będzie większej siły.


Jakie akcesoria do masażu kupić?
Jaką piżamkę wybrać dla dziecka?
Jak wybrać łóżeczko dla niemowlaka?
Jaką walizkę kupić?
 Jak kupować markowe torebki na Allegro?
Jaki zlew wybrać do łazienki?
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.