Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Styl Życia » Siłownia i Trening » Sterydy anaboliczne - działanie, Czy sterydy są zdrowe

Czy sterydy anaboliczne są zdrowe?

Informacje o poradzie

SylwiaSylwia

autor porady:
Sylwia Załuńska

spec. działu: Siłownia i Trening, Kulinaria

dodano: 2010-12-29 13:00:01

wyświetleń: 4085

Słowa kluczowe

zobacz również

Sterydy anaboliczne są grupą steroidów pochodzenia syntetycznego bądź naturalnego. Zażywanie niektórych z nich powoduje stymulację wzrostu mięśni lub, rzadziej, również kości. Po cyklicznym zażywaniu sterydów występuje: nagły i szybki wzrost tempa wzrostu masy i siły mięśni, wytężona synteza białek, wzrost łaknienia.

Sterydy anaboliczne przyjmują różne postaci, np. kapsułek, zastrzyków dożylnych lub tabletek. Stosowanie trwa od 6 do 12 tygodni i jest zależne od ich rodzaju. Początkowo zażywa się małe ilości, następnie stopniowo zwiększa się dawki.

Zażywanie sterydów anabolicznych jest zabronione sportowcom, ponieważ niektóre ich odmiany są szkodliwe dla organizmu, niektóre mogą nawet zabić – wszystko zależne jest od tego, jakie sterydy anaboliczne się stosuje, w jakich dawkach i z jaką częstotliwością. Gdy zażywana są nadmierne ilości sterydów anabolicznych, mogą wystąpić zmiany skórne, takie jak powiększenie porów lub problemy z trądzikiem. Skutkiem ubocznym, który jest ciężki do zwalczenia, może być występowanie cech męskich u kobiet – owłosienia na twarzy, klatce piersiowej, brzuchu, pośladkach. U kobiet zwiększa się również ryzyko zachorowań na raka piersi i jajników oraz bezpłodności.

Sterydy anaboliczne mogą również doprowadzić do przyspieszonego procesu łysienia u mężczyzn, w mniejszym stopniu u kobiet. Ze względu na przyjmowanie wysokich dawek sterydów anabolicznych przez długi okres czasu występują u obu płci wzmożona agresja oraz brak kontroli nad własnym zachowaniem. U mężczyzn mogą pojawiać się również niektóre cechy żeńskie, takie jak powiększanie się piersi.

Zażywanie sterydów anabolicznych podnosi poziom cholesterolu w organizmie, co zwiększa prawdopodobieństwo chorób serca oraz hamuje proces wzrostu, dlatego sterydy są kategorycznie zabronione dla dzieci. Branie sterydów anabolicznych powoduje także bóle głowy, zmniejsza odporność oraz może prowadzić do impotencji. Branie zbyt dużych dawek w krótkim czasie niszczy wątrobę.

Jednakże sterydy anaboliczne zwiększają siłę mięśni, dzięki czemu możemy więcej osiągnąć w dyscyplinach sportowych i rozwijać się. Biorąc sterydy anaboliczne ból po szczególnie ciężkich i wyczerpujących ćwiczeniach zmniejsza się, co również sprzyja treningowi. Zmniejsza się również ilość tkanki tłuszczowej, a zwiększa się objętość i wytrzymałość mięśni.

Zwiększona agresja, o ile jest kontrolowana, również może wpływać dobrze na trening, ponieważ stan ten pozwala znacznie ćwiczyć dłużej i intensywniej.


Odżywki na masę mięśniową - czy są zdrowe? Jak je brać?
Na czym polega trening interwałowy?
Chcesz przesunąć okres? To możliwe... i zdrowe
Eko-zabawki - pożytek czy fanaberia?
Czy warto pojechać z dzieckiem do gospodarstwa agroturystycznego?
Zdrowy wypoczynek - jak zdrowo spędzić lato
3
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.