Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Styl Życia » Savoir vivre » Życzenia- składanie życzeń, Jak składać życzenia w pracy

W jaki sposób należy składać życzenia w pracy?

Niektórym coroczne składanie życzeń kojarzy się wyłącznie z corocznym koszmarem. Życzenia dla szefa, czy współpracowników zamiast być czymś miłym stają się przykrym obowiązkiem. Codzienne spędzanie z kimś wielu godzin zobowiązuje nas do stosownego zachowania, nawet w kontaktach pozasłużbowych.

Przede wszystkim należy zrobić to osobiście. Nie wypada wysyłać życzeń mailowo, lub smsem. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy firma liczby kilkudziesięciu pracowników, albo w okresie przedświątecznym przebywamy na urlopie, bądź delegacji. Składając życzenia bliższemu współpracownikowi możemy uściskać go, albo poklepać po plecach.

W relacjach z innymi wystarczy uścisk ręki. Jeśli nie utrzymujemy z kimś bliższych stosunków i nie znamy się na stopie prywatnej należy być nieco powściągliwym. W takich sytuacjach po złożeniu życzeń pierwszy reaguje solenizant, bądź jubilat. To do niego należy decyzja, czy odwzajemni się uściskiem dłoni, przytuleniem, czy tradycyjnym podziękowaniem. Trzeba być jednak przygotowanym na to, że wzruszony naszą serdecznością, kierowany emocjami, jubilat zareaguje wylewnie Nie należy wzbraniać się przed uściskiem, a nawet pocałunkiem w policzek.

Samo myślenie i planowanie, tego co powiemy drugiej osobie może być bardzo stresujące, dlatego czasem nie warto zastanawiać się nad tym. Gdy czujemy, że nadszedł najwłaściwszy moment wystarczy podejść do wybranej osoby i złożyć jej życzenia.

Składając życzenia przełożonemu powinniśmy uczynić to z należytym szacunkiem. Najlepiej jest traktować swojego szefa jako osobę bez płci i bez wieku- zdecydowanie ułatwi nam to złożenie mu neutralnych życzeń.

W każdej firmie inaczej obchodzi się urodziny, imieniny pracowników. Różne formy mogą przybierać też spotkania przedświąteczne (opłatkowe, lub tzw. „śledzik”). Niektórzy pracownicy z okazji swojego święta przynoszą do pracy poczęstunek, jeszcze innym zwyczajem jest wspólne wyjście po pracy. Jeśli taka impreza jest wcześniej zaplanowana wypada przynieść drobiazg dla solenizanta. Gdy nie należy on do naszych najbliższych znajomych podarunek może być symboliczny.

W firmach zatrudniających wielu pracowników niemożliwym jest, aby wszystkich łączyły bliższe relacje. Jeśli jednak wiemy, że któryś z pracowników obchodzi święto- wypada złożyć mu stosowne życzenia. Nie będzie to narzucanie się drugiej osobie, a jedynie miły gest ze strony jednego ze współpracowników.


Pierwszy lot?  Przeczytaj jak się zachowywać w samolocie?
Jak nakryć do stołu? Sztuka kompletowania nakryć!
Savoir vivre: Śniadanie
Masz wygłosić toast na firmówce? Przeczytaj!
Jak wygłosić przemówienie na studniówce?
Czym jest protokół dyplomatyczny?
4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.