Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Styl Życia » Savoir vivre » Skarga - wzór, przykład, Jak napisać skargę

Skarga - jak ją napisać, żeby trafić w samo sedno?

Skarga ma w grzeczny sposób wyjaśnić punkt widzenia jej nadawcy. Osoba pisząca skargę, uzasadnia swoje pretensje, ale obowiązuje ją dobre wychowanie. Skarga, tak jak inne oficjalne pisma, jest podporządkowana normom tzw. etykiety.

Pisanie skargi zaczyna się tak jak pisanie podania. Najpierw po prawej stronie wpisuje się datę. Na środku kartki wpisuje się nazwę i adres instytucji, do której adresuje się skargę. Przy lewym rogu zamieszczona musi być informacja kto kieruje swoje pismo, czyli imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania. Zgodnie z drugim wzorem pisania skarg, dane nadawcy można wpisać pod nazwą instytucji, będącej odbiorcą pisma.

Treść zaczyna się od wyjaśnienia, na co ktoś się skarży. Nie trzeba zamieszczać dużej liczby informacji. Wystarczy jedno lub dwa zdania. Po nich uzasadnia się swój punkt widzenia, opisując sytuację, która miała miejsce. Pisać należy zwięźle, umieszczając tylko istotne informacje. Skarga nie może być zbyt długa dlatego rezygnuje się z niepotrzebnych wiadomości.

Styl pisania powinien być taki jak innych formalnych dokumentów, czyli uprzejmy i na dystans. Zbyt swobodny styl nie będzie dobrze świadczył o wychowaniu nadawcy. Zachować należy kulturalny ton, nawet jeśli ponoszą emocje. Skarga nie może zawierać nieuprzejmych słów, inwektyw i gróźb. Trzeba pamiętać, że obraźliwe sformułowania mogą być powodem do wytoczenia procesu przeciwko osobie, która je napisała. To samo dotyczy grożenia innym.

Jeżeli na korzyść skarżącego przemawia prawo, można podać przepisy, będące po jego stronie. Co ważne, muszą być tylko informacją, w żadnym wypadku nie mogą stać się słowami groźby. Istotne, że wiadomości, będące plotkami nie brzmią wiarygodnie. Składanie skargi na podstawie pomówień, niepewnych informacji, wyglądać będzie niepoważnie.

pisanie skargi zasadysxc.hu

Ważne, że według savoir – vivre’ u skarga nie może być próbą zaszkodzenia komuś, zniszczenia jego reputacji, rozpuszczenia plotek i fałszywych oskarżeń. Skarga to raczej wyjaśnianie sytuacji, motywowanie, dlaczego ktoś czuje się pokrzywdzony. Nie należy wyrażać swojej opinii na temat osoby, firmy lub instytucji, na którą się skarży. Trzeba jedynie konkretnie opisać fakty.

Na końcu skargi składa się odręczny podpis. Według savoir – vivre’ u taki wyraża szacunek do adresata i uwiarygadnia piszącą osobę. Komputerowy podpis, zgodnie z etykietą, nie jest właściwy zarówno do oficjalnych pism, jak i nieformalnych listów.


Taktowny czy nie? Sprawdź, jak się zachowujesz!
Savoir-vivre: zasady serwowania zup
Homar i... Co dalej? Jak go zjeść?
O przedstawianiu, czyli jak przedstawiać ludzi?
Dobre maniery w komunikacji miejskiej - jak je zastosować?
Jak złożyć chusteczkę do butonierki?
4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.