Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Styl Życia » Savoir vivre » Składanie serwetek - listek, Jak złożyć serwetkę w listek

Jak złożyć serwetkę w listek? Zobacz film!

Serwetka złożona w kształcie liścia, włożona do wazonu lub kieliszka pięknie wygląda na stole przygotowanym do uroczystego obiadu. Wykonanie jest bardzo proste, a ozdoba ładna i elegancka.

Do wykonania liścia potrzebna jest kwadratowa chusta. Może być utkana z eleganckiego materiału, ale łatwiej przygotować ozdobę, jeśli posłużymy się papierową serwetką. W obydwu przypadkach kolor i wzór chusty powinny pasować do okazji i ogólnego wystroju stołu. Dobrze pamiętać, że wielkość serwetki zależy od wielkości wazonu.

 • 1

  Chustę układa się na ukos, tak jak latawiec. Savoir–vivre doradza pamiętać, że serwetka powinna być wyprasowana. Jeśli wykonana będzie z jedwabiu lub innego materiału, trzeba dopilnować, aby miała starannie przyszyte boki.

 • 2

  Serwetkę następnie zgina się na pół. Powinna przypominać trójkąt. Istotne jest staranne przygotowanie materiału lub papieru, aby nadać mu jak najlepszy kształt. Jeżeli Pani domu woli ozdobę z materiału, powinna wyprasować zagięcie żelazkiem, aby chusta nie rozkładała się.

 • 3

  Chustę można odwrócić zagięciem do siebie. Począwszy od zgiętego na pół boku trójkąta, serwetę układa się jak harmonijkę. Ważne, żeby wszystkie zagięcia miały taką samą szerokość. Dobrze znów wyprasować serwetkę wykonaną z materiału.

 • 4

  Gdy harmonijka jest gotowa, przytrzymuje się palcem jej środkową część i zgina na pół. Jeśli obydwa boki rozchodzą się, można je delikatnie spiąć lub przyszyć. Jeżeli wazon ozdabiać będzie papierowa serwetka, lepiej dyskretnie skleić części liścia. Dobrze zwrócić uwagę na to, żeby nie zostawić zmiętego materiału lub nie zniszczyć papieru.

 • 5

  Kiedy boki liścia są gotowe, dociska się lub prasuje jego „łodygę”, czyli dolną część chusteczki. Dzięki temu serwetka przybiera kształt liścia, który może ozdobić wazon albo inne eleganckie, szklane naczynie. Ułożona chusteczka powinna być widoczna, dlatego lepiej, żeby wazon nie był zbyt duży. Nie powinien też być zbyt ekstrawagancki, ponieważ wtedy zwracałaby uwagę na naczynie, a nie na przygotowaną serwetkę. Szkło powinno pasować do ubarwienia papieru lub materiału, z którego wykonano serwetkę.

Savoir–vivre radzi, aby starannie przygotować uroczyste posiłki, zwracając uwagę na szczegóły wystrojenia. Ozdobiony stół, dokładnie przygotowane potrawy są zgodne z normami dobrego wychowania, ponieważ okazują szacunek do gościa i jego wizyty w domu gospodarza.

Zobacz film, który pomoże w wykonaniu własnej serwetki - PozytywnaKuchnia (YouTube):


 Jak złożyć serwetkę w choinkę? Zobacz film!
Naucz się składać serwetki! Ułóż je w strelicję!
W jaki sposób należy składać życzenia w pracy?
Jak jeść spaghetti żeby się nie pobrudzić?
Jak złożyć serwetkę w wachlarz?
Jak należy kroić tort weselny?
5
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.