Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Styl Życia » Savoir vivre » Serwetki - ozdoby na Wielkanoc, Jak złożyć serwetkę?

Jak ozdobić stół wielkanocny? Zobacz, jak złożyć serwetki!

Serwetki na wielkanocnym stole, złożony w świąteczne motywy jest ciekawym wystrojem, towarzyszącym Wielkanocy. Są różne wzory, ale zając (dla niektórych królik), jest jednym z najczęstszych symboli święta. Serwetka może przybrać kształt zająca (króliczka). Ładną ozdobą są również kwiaty. Tulipany są wiosennymi kwiatkami. Ich kształt można złożyć z serwetki.

Wielkanocny zając wymaga cierpliwości i dokładności, ale efekt wart jest wysiłku. Chcąc złożyć wielkanocny wzór, zaczyna się od złożenia serwetki na trzy równe części. Najlepiej, jeśli brzegi po prawej i lewej stronie składa się do środka serwetki. Powinno się uzyskać prostokątną chustę.

 • 1

  Jej górne, prawe krawędzie po obydwu stronach należy zagiąć, tak samo dolne rogi prostokąta. Teraz serwetka powinna mieć kwadratowy kształt. Dobrze byłoby wyprasować złożone boki żelazkiem. Chusta nie będzie się rozkładać.

 • 2

  Następnie formuje się uszy zająca. Należy wybrać, czy uszami będzie dolna, czy górna część serwetki. Wybrane boki (po prawej i po lewej stronie) składa się na pół. Następnie odwraca się formowanego zająca w taki sposób, żeby zagięty materiał położyć na drugą stronę, czyli na blat.

 • 3

  Teraz trzeba zagiąć wystający trójkąt tak, aby leżał na serwetce. Ponownie można użyć żelazka i wyprasować złożoną chustkę.

 • 4

  Następnie zaczyna się najtrudniejsza część składania wielkanocnego zająca. Znowu odwraca się serwetkę na drugą stronę. Tym razem wyprasowaną częścią na blacie. Podstawę trójkąta zawija się do środka. Końce muszą być mocno zwinięte, inaczej zajączek rozpadnie się. W ostatnim kroku delikatnie układa się uszy zajączka. Podstawa trójkąta musi być ustawiona na blacie.

 • 5

  Na stole także ładnie prezentować się będzie tulipan z serwetki. Ozdoba może być papierowa albo wykonana z materiału. Ta ostatnia wygląda bardziej elegancko. Chustę składa się na pół. Rogi po prawej i lewej stronie zagina się do środka.

 • 6

  Dolną część złożonej serwetki zakłada się do tyłu. Chusta powinna przypominać trapez. Żelazkiem można wyprasować otrzymany trapez. Łatwiej będzie utrzymać kształt tulipana.

 • 7

  Następnie złożoną serwetkę ostrożnie zawija się w rulon. Dolne boki zakłada się na siebie. Można je delikatnie zszyć, szwy jednak nie mogą być widoczne. Teraz zagina się otrzymane w ten sposób liście przy łodydze tulipana, a „łodygę” kładzie się na stole. Powinna wystawać środkowa część chustki, imitująca kwiat tulipana.

Zobacz, jak je wykonać - PozytywnaKuchnia (YouTube)


Co podać na stół, żeby zaskoczyć rodzinę
Idziesz na parapetówkę? Zobacz jaki prezent kupić!
Jak jeść ślimaki?
Jak ustawić stół na proszoną kolację?
Elegancki mężczyzna nosi szalik i wie, jak go zawiązać! Zobacz, jak to zrobić!
Co powinieneś wiedzieć o szwedzkim stole?
4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.