Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Styl Życia » Savoir vivre » Zaproszenia oficjalne - przykład, Zaproszenie oficjalne przykład

Jak napisać zaproszenie na oficjalne spotkanie?

Zaproszenie, zwłaszcza oficjalne, powinno być napisane według wzoru uzależnionego od okazji, będącej powodem spotkania. Jak napisać zaproszenie według savoir – vivre’ u?

 

Przede wszystkim każde zaproszenie powinno zawierać informację, kto jest adresatem, czyli imię i nazwisko, które poprzedzać będzie zwrot Pani, Pan lub Państwo. Należy też poinformować z jakiej okazji jest wysyłane. Zapraszający powinien napisać gdzie odbędzie się spotkanie i o której godzinie goście powinni przyjść. Jeżeli gospodarzowi szczególnie zależy na punktualności, może dopisać „sine tempore” lub skrót s.t. Będzie to znaczyć, że prosi się o przybycie bez spóźnienia. Poinformować można również jakich strojów oczekiwałby zapraszający, np. wieczorowych.

Jeśli zaproszenie jest oficjalne, a okazja to przyjęcie organizowane wieczorem z okazji jubileuszu, ton również powinien być oficjalny. Zacząć można od informacji kto ma zaszczyt kogo zaprosić. Dalej karta będzie zawierać przyczynę, dla której wydane zostaje przyjęcie, jego datę i godzinę. Nie można zapomnieć o podaniu miejsca, w którym odbędzie się uroczystość. Jubileusz będzie świętowany wieczorem w uroczystej oprawie, co oznacza, że gospodarz może poprosić gościa o założenie stosownego stroju. Jak napisać prośbę o odpowiedni ubiór? Można zwrócić się do gości „prosimy o założenie strojów wieczorowych” albo napisać „wymagane stroje wieczorowe” lub po prostu „stroje wieczorowe”.

Wysyłając oficjalne zaproszenie, można poprosić także o to, żeby goście odpowiedzieli jaka jest ich decyzji. Na przykład pisze się wówczas „Repondez s'il vous plaît” bądź skrót od tego zdania: RSVP lub R.S.V.P. Wypada wtedy ułatwić gościom sposób odpowiedzi. Dołączyć można kartę zwrotną, na której napisane zostanie, czy będzie ktoś obecny, czy nie. Jeśli ktoś nie chce oczekiwać na wiadomość zwrotną, może podać numer telefonu, pod który zadzwoni zaproszona osoba.

jak napisać zaproszeniesxc.hu

Co prawda jubileusz to uroczysta okazja, ale sugerowanie gościom, aby przynieśli kwiaty byłoby nieuprzejme. W zaproszeniu nie powinno się pisać, że gospodarz oczekuje prezentu. Wypada natomiast poprosić gości, aby te same pieniądze, które wydaliby na kwiaty, przeznaczyć np. na zbiórkę charytatywną, jeśli taka będzie na przyjęciu. Zaproszeni powinni wówczas dostosować się do prośby gospodarza. Nie można mimo to narzucać gościom tej decyzji. Lepiej zdecydować się na uprzejmy ton.


Jak powinien się ubierać mężczyzna według etykiety?
Czy wypada iść na ślub bez zaproszenia?
W jaki sposób należy podawać potrawy z grilla?
Masz problemy z punktualnością? Przeczytaj, dlaczego warto być na czas!
Jak napisać podanie zgodnie z dobrymi manierami?
Skarga - jak ją napisać, żeby trafić w samo sedno?
3
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.