Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Styl Życia » Savoir vivre » Etykieta językowa , Etykieta w języku

Jak ładnie mówić, czyli o etykiecie językowej

Etykieta językowa reguluje zasady witania się i przedstawiania. Jest pomocna podczas dyskusji. Pozwala poradzić sobie w kłopotliwych sytuacjach. Podpowiada jak grzecznie się pożegnać.

Witając się z zebranymi, pozdrawiamy ich słowami uzależnionymi przede wszystkim od stopnia znajomości. „Dzień dobry” najczęściej mówimy obcym osobom. Bliskim to pozdrowienie może wydawać się zbyt oficjalne, ale pozostaje w dobrym tonie. „Cześć” to raczej słowo skierowane do ludzi, z którymi jesteśmy po imieniu. Częste widywanie kogoś, ale pozostawanie z nim na „pani” lub „pan”, składnia do oficjalnego powitania. „Cześć” byłoby nietaktem, chociaż często spotyka się z taką osobą.

Przemawiając do znajomych, możemy pozdrowić ich „Witajcie”, a gdy wypowiedź skierowana jest do obcych ludzi, kurtuazyjnie byłoby powiedzieć „Witam Państwa”. Jeśli na sali pojawią się tylko osoby tej samej płci, należy przywitać je słowami „Witam Panie” albo „Witam Panów”. Jeszcze grzeczniej brzmi „Szanowni Państwo”. Takie same reguły stosuje się w korespondencji.
W trakcie rozmowy dobrze pamiętać o dystansie, wynikającym ze stopnia znajomości, z wieku, płci. Chociaż forma „ty” jest najbardziej bezpośrednia, to jednak niektórzy uważają ją za zbytnie spoufalanie się.

 

Uwaga:

Jeśli opuszczamy towarzystwo, trzeba pożegnać się z innymi. W Polsce tzw. wymykanie się po angielsku (czyli bez zwracania na siebie uwagi) uważa się za niegrzeczne. Formułę pożegnania ustalają relacje z pozostałymi osobami.

jak ładnie mówićphotoxpress.com

Będąc w oficjalnych relacjach, dobrze pamiętać o tytułach, wynikających ze szlacheckiego urodzenia, osiągnięć, niektórych zawodów (np. doktor, burmistrz). Zapominanie o takich szczegółach jest dość powszechne, ale jeżeli ktoś życzy sobie, aby zwracać się do niego według jego tytułu, trzeba to uszanować.

 

Etykieta językowa oczywiście nie pozwala na obraźliwe zwroty, niekulturalne aluzje i na przekleństwa. Wdawanie się w dyskusje może mieć miejsce, dopóki jest kulturalną wymianą spostrzeżeń i argumentów. Savoir – vivre nie zabrania sprzeciwić się, mieć inny punkt widzenia, ale nakazuje szacunek i tolerancję bez względu na wiek, płeć, pochodzenie i stanowisko. Kłótnie , udowadnianie swoich racji za pomocą siły są absolutnie zabronione. Odnoszenie się z góry do innych osób z uwagi na ich niższe stanowisko, słabszą pozycję społeczną, płeć lub młodszy wiek w dzisiejszych czasach są w bardzo złym tonie.


Zastanawiasz się o czym mówić na przyjęciu? Zaplanuj z nami small talk!
Prawidłowy uścisk dłoni - jak się witać?
Co to jest brunch? Jak się go je?
Jak wygląda studniówka?
W jaki sposób należy podawać wędliny?
Jak według dobrych manier należy jeść oliwki?
5
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.