Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Styl Życia » Savoir vivre » Ślimaki - zasady dobrego wychowania , Jak jeść ślimaki

Jak jeść ślimaki?

Coraz większą popularność na polskich stołach zdobywają ślimaki. Jest to nowa potrawa, otoczona twardą skorupą, ale jedzenie nie jest skomplikowane. Wymaga natomiast wprawy i przestrzegania kilku reguł.

Zamówiliśmy w restauracji nowe danie i nie wiemy jak je zjeść. Zacznijmy od sztućców. Dostaniemy specjalne widelce, którymi wyjmiemy potrawę ze skorupki. Nie będą przypominać widelczyków do sałatki, bardziej wyglądają jak szpilka (jeśli zamówiliśmy ślimaki morskie) albo maleńkie widły (kiedy chcemy zjeść lądowe, np. popularne w Polsce winniczki). Ślimaki podaje się bardzo ciepłe. Nie zdziwmy się zatem, gdy kelner przyniesie szczypce. Przytrzymamy nimi skorupę. Nie zapomnijmy, że to tłuste danie, dlatego elegancko będzie przypilnować, aby nie pobrudzić obrusa i ubrania. Jeśli przyglądniemy się naczyniom, zobaczymy wgłębienia w talerzyku, w których znajdują się upieczone mięczaki. Gdy już wydobyliśmy ślimaki ze skorupki, skrapiamy je sosem i zjadamy łyżeczką. Podaje się również z pieczywem i białym winem.

Jeśli jeszcze nie próbowaliście tego nowego „specjału”, raczej nie uczcie się pod okiem obcych osób, gdyż wrażenia mogą być niezbyt estetyczne. Nie próbujcie jeść bez specjalnych sztućców i jeśli nie zaopatrzyliście się w szczypce. Rozbijanie skorupki i wyjmowanie mięczaka wykałaczką nie wygląda zbyt elegancko. Możemy natomiast położyć ślimaki na pieczywie i tak zjeść.

jaj prawidłowo jeść ślimakiphotoxpress.com

Pozostałe zasady są takie same jak w przypadku innych potraw. Nie należy zaczynać jedzenia jeśli kelner, pani domu albo inna osoba nie podali dania pozostałym osobom. Jeśli mężczyźnie towarzyszy kobieta, to ona pierwsza próbuje np. ślimaków. Wypicie zbyt dużej ilości wina nie będzie dobrze wyglądać w jej oczach. Inny alkohol nie jest podawany dlatego sugerowanie np. piwa będzie w złym tonie.

Zazwyczaj jedzeniu potraw towarzyszy rozmowa. Ślimaki nie są może wielką potrawą, ale i tak nie mówi się z pełnymi ustami lub popijając kęsy. W towarzystwie miłe wrażenie sprawia dialog ze wszystkimi osobami, a gdy siedzimy przy stole z drugą osobą, wzbudzimy pozytywne nastawienie umożliwiając zabranie głosu i słuchając jej.

Jeśli sami organizujemy obiad, czy kolację, zadbajmy o estetykę potrawy. Najważniejsze, żeby stół był zadbany a obrus i sztućce czyste. Ładnie wygląda białe, eleganckie przykrycie blatu, sprawiając równocześnie wrażenie estetyki. Można ozdobić stół, podać potrawę na eleganckich talerzykach.


Jak zachowywać się na oficjalnym przyjęciu?
Jak się zachowywać w restauracji, żeby dobrze wypaść?
Mieszkanie z teściami - zgoda pod jednym dachem
Jak podawać ziemniaki do obiadu?
Jedzenie ryby... jak się za to zabrać? Dwa widelce, widelec i nóż?
Czy wypada mówić "smacznego"?
5
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.