Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Styl Życia » Savoir vivre » Netykieta - zasady netykiety, Co to jest netykieta

Czym jest netykieta? Jak ją stosować?

Netykietę można określić mianem internetowego savoir - vivre’ u, etykietą obowiązującą internautów. Najczęściej o netykiecie mówi się na forach i portalach społecznościowych.

Etykieta internetowa ma ułatwić kontaktowanie się użytkowników i ustalić obowiązujące reguły. Najczęściej „komputerowy savoir - vivre” jest łamany na portalach, skupiających dużą liczbę dyskutujących ze sobą osób, ale dotyczy też zamieszczania w sieci własnych treści (nie tylko komentarzy), cytowania innych, przesyłania wiadomości i plików pocztą elektroniczną.

Najważniejszym celem netykiety jest zachowanie kultury wśród korzystających z Internetu. Zasady dotyczą między innymi wypowiedzi. Nie mogą być obraźliwe, zawierać wulgarnych wyrazów, wyzwisk. Obrażanie czyichś uczuć, poglądów religijnych, symboli narodowych nie może mieć miejsca, takie nadużycia należy zgłaszać administratorom.

Tzw. troll, czyli ktoś, kto nagminnie obraża innych użytkowników, zachęca do kłótni, wypowiada się „nie na temat”, według netykiety powinien zostać usunięty. Niewłaściwe jest prowokowanie takiej osoby do kolejnych komentarzy. Savoir - vivre, klasyczny i internetowy, uważa ośmieszanie innych ludzi za przejaw złego wychowania, tak samo odnosi się do osób pozwalających na takie zachowanie. Przestępstwem jest nawoływanie do nienawiści, pomawianie i grożenie.

Za niespokojne wypowiedzi uważa się także te pisane wielkimi literami, ponieważ sugerują irytację, krzyk. Agresja jednego użytkownika bywa powodem zdenerwowania innego, dlatego duże litery bywają odbierane jako prowokowanie do awantur.
netykieta zasady zachowania

photoxpress.com


Duża liczba nawet miłych emotikonów też nie jest zbyt mile widziana. Mają uwidocznić uczucia, ale są tylko dodatkiem do treści a nie samą wiadomością. Te, wyrażające znudzenie, irytację trzeba traktować ze szczególną rozwagą.

Wyjątkowo niechętnie traktowani są internauci, wysyłający spam. Komercyjne treści na portalach, które nie mają nic wspólnego z reklamowaniem, zapraszaniem na imprezy, szkolenia itp. również traktuje się jako informacje, które prawdopodobnie zostaną usunięte. Podobnie traktuje się tzw. „łańcuszki szczęścia”.

Netykieta ma chronić prawa autorów do ich artykułów, wypowiedzi. Cytować można, ale z podaniem autora tekstu. Jeśli ktoś sobie tego nie życzy, nie podaje się jego nazwiska, miejsca zamieszkania, wieku innych informacji, które uważa za zbyt szczegółowe.


Jak zwracać się do rozmówcy w sytuacjach oficjalnych?
Typy przyjęć - na czym polega przyjęcie koktajlowe?
Chcesz spróbować kawioru? Przeczytaj jak go jeść!
Jaki prezent podarować podczas wizyty?
Na czym polega bankiet angielski?
Nie umiesz odmawiać? - Sprawdź, jak kulturalnie odmawiać!
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.