Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Styl Życia » Savoir vivre » Ręce w kieszeniach - dobre maniery , Czy można trzymać ręce w kieszeniac

Czy podczas rozmowy można trzymać ręce w kieszeniach?

Trzymanie rąk w kieszeniach dotyczy nie tylko etykiety zawodowej, lecz również towarzyskiej. W obydwu przypadkach zasady nie różnią się. Savoir - vivre w tej sprawie nakazuje taki sam szacunek w stosunku do znajomych jaki obowiązuje w oficjalnych relacjach. Normy dotyczą obydwu płci, chociaż problem częściej dotyczy mężczyzn.

Trzymanie rąk w kieszeniach, savoir - vivre uznaje za nietaktowny nawyk, pozwalający drugiemu człowiekowi poczuć się lekceważonym. Ręce wyjmuje się, rozmawiając i witając się z kimś. Dotyczy to nie tylko prawej dłoni. Wyprostowana postawa, palce na zewnątrz garderoby dają sygnał szacunku i zainteresowania. Ręce w kieszeniach natomiast dają wrażenie zbytniego luzu i lekceważenia. Wydaje się, że problem dotyczy tylko spodni, ale to mylne wrażenie. Dłonie wyjmuje się z kieszeni w spodniach a także w kurtce bądź marynarce. W porze zimowej zapominanie rękawiczek niestety nie jest usprawiedliwieniem.

Jeśli ktoś nie zabiera głosu, woli przysłuchiwać się rozmowie lub uczestniczy w zebraniu, jego zachowanie będzie negatywnie ocenione, jeśli nie wyjmie ręki z kieszeni. Bierna postawa, ale jednak przebywanie w czyimś towarzystwie, sugeruje okazywanie szacunku obecnym.

dobre wychowanie zasady photoxpress.com

Przemawianie do szerszego grona i przyjmowanie zbyt luźnej postawy, nie jest taktownym zachowaniem. Dobre wychowanie sugeruje poważanie słuchaczy, między innymi poprzez wyjmowanie dłoni z kieszeni spodni i marynarki. Jest to szczególnie grzeczne, gdy przemawiający odpowiada na pytania zebranych. Savoir - vivre podpowiada przestrzeganie tej normy w trakcie podniosłych sytuacji i mniej uroczystych przemówień.

Ręce w kieszeniach to zwykle lekko przygarbiona postawa. Przyjmowanie zbyt dużej swobody może urazić nie tylko ludzi, z którymi pozostaje się w służbowych relacjach. Jest też niegrzeczne w stosunku do znajomych, zwłaszcza tych, którym najbardziej zależy na szacunku konkretnej osoby. Mężczyzna swoim niedbałym stylem bycia może urazić kobietę, zwłaszcza jeśli ta woli bardziej klasyczne reguły zachowania. Panie także są zobowiązane do grzecznego traktowania osób, z którymi rozmawiają, bez względu na ich płeć. Przedstawianie się nowemu znajomemu oraz przedstawianie kogoś także nakazuje postawę wyrażającą szacunek. Osoba przedstawiana także powinna o tym pamiętać. Podanie ręki, palce przy ubraniu sugerują poważanie i robią dobre pierwsze wrażenie.


Potrafisz się witać? Sprawdź zasady!
Jak podawać drugie danie zgodnie z zasadami etykiety?
Czy wypada czesać włosy w pracy?
Czy wypada palić podczas uroczystego przyjęcia?
Jeździsz konno? Poczytaj jaka etykieta Cię obowiązuje
Savoir-vivre na randce: o czym warto pamiętać?
5
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.