Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Styl Życia » Savoir vivre » RSVP na zaproszeniu , RSVP - Co oznacza skrót?

Co to jest RSVP? Dlaczego warto je umieszczać na zaproszeniach?

Do zaproszeń na przyjęcia, szczególnie tych z dużą liczbą gości, może być dołączony skrót RSVP lub R.S.V.P. Co on oznacza? Jak należy zareagować? Dlaczego wiąże się z regułami savoir vivre’ u?

Skrót RSVP lub R.S.V.P. to pierwsze litery francuskiego zwrotu „Repondez s'il vous plaît”. Znaczy to, że gospodarz przyjęcia prosi o odpowiedź gości, czyli o potwierdzenie przybycia lub  poinformowanie o nieobecności, jeśli zaproszeni nie mają zamiaru przyjść. Czasem do zaproszenia dołącza się kartkę zwrotną, na której gość wpisuje, czy przyjdzie na przyjęcie, czy nie. W innym przypadku sposób odpowiedź zależy od okoliczności. Jeśli na zaproszeniu podany jest numer telefonu, należy postąpić tak jak sugeruje gospodarz przyjęcia. Powinno się więc zadzwonić do niego i powiedzieć jaka jest decyzja. Jeśli nie ma numeru, najgrzeczniejsza byłaby pisemna odpowiedź. Jeśli zapraszający i zapraszany dobrze się znają, to znaczy są np. rodziną, kolegami, sąsiadami, ustna decyzja też będzie kulturalna.

Osoba, która organizuje przyjęcie powinna jak najszybciej znać odpowiedź gości. Jest to nie tylko wymaganie przez nią dobrego wychowania zaproszonych. Ma także znaczenie praktyczne, zwykle duże spotkania wiążą się ze sporym wydatkiem. Grzecznie byłoby więc jak najszybciej powiadomić gospodarza, aby nie spotkały go przykre niespodzianki (np. zbyt mało miejsc dla gości albo dużo wolnych miejsc, ponieważ zaproszeni nie przyszli). Czasami na zaproszeniu widnieje data, do której gospodarze życzą sobie poznać odpowiedź. Nie należy obrażać się o ponaglanie lub wyznaczanie terminu. Trzeba pamiętać, że zorganizowanie przyjęcia dla wielu gości wymaga dużego wysiłku i wcześniejszego przygotowania.

Litery RSVP nie zwalniają z odpowiedzi przeczącej, to znaczy uprzedzenia o swojej nieobecności. Kiedy organizatorzy chcą, aby tylko w takim przypadku im odpisać, używają sformułowania „regrets only”. Jeżeli odpowiedź będzie odmowna, nie trzeba obszernie tłumaczyć się, ale trzeba poinformować.

co to jest RSVPsxc.hu

Czy wypada zmienić decyzję? Tak, ale należy jak najwcześniej o tym fakcie uprzedzić. Zmiana decyzji, gdy miejsca zostały już wykupione, będzie kłopotem dla gospodarzy. Jeżeli natomiast zamówili dużą liczbę miejsc, wycofanie się z wcześniejszej zgody na zaproszenie, mogłaby zostać potraktowana jak brak szacunku do finansów gospodarzy. Kiedy zmiana decyzji nastąpi dość wcześnie, nikomu nie powinno się sprawić problemu.


Jak jeść spaghetti żeby się nie pobrudzić?
Zegarki męskie - kieszonkowy i na pasku - jak je nosić?
Kiedy zachowasz się nietaktownie?
Czy wypada czesać włosy w pracy?
Jak złożyć serwetkę w stylu francuskim? Zobacz film!
Jak nosić spinkę do krawata?
4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.