Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Styl Życia » Savoir vivre » Faux pas - Faux pas znaczenie , Czym jest faux pas

Co to jest faux pas? Jak go (nie) popełnić?

Co znaczy „faux pas”? W jakich okolicznościach można użyć tego sformułowania? Dlaczego wywołuje reakcję otoczenia? Jak należy się zachować, gdy inni zauważą, że coś jest faux pas?

Faux pas to francuskie sformułowanie, dosłownie oznaczające fałszywy krok. Dlaczego fałszywy? Dlatego że ów krok był błędem, czyli gafą, nietaktem. Człowiek, który popełnił faux pas zachował się niewłaściwie, łamiąc reguły dobrego wychowania.

Jak unikać tego błędu? To, czy zachowanie jest taktowne, czy nie zależy od zasad, nie tylko ustalonych przez społeczeństwo, ale też panujących w jakiejś grupie (np. w kręgu znajomych). Dobrze więc zachować dystans na początku i obserwować jak zachowują się inne osoby. Narzucanie swoich zasad byłoby dużym nietaktem. Faux pas zazwyczaj wywołuje negatywne emocje otoczenia, dlatego lepiej najpierw dowiedzieć się, co będzie dobrze, a co źle widziane.

Uwaga:

Jeżeli jednak zdarzy się komuś popełnić błąd powinien przeprosić. Faux pas jest kłopotliwą sytuacją dla tego, kto zachował się nietaktownie. Pretensje i udowadnianie na siłę nie przekonają jednak, że ktoś nie popełnił błędu. Kontynuowanie żenującej wypowiedzi też nie naprawi sytuacji.

Czym jest faux pas dla pozostałych osób? Tak jak dla kogoś, kto postawił fałszywy krok, tak i dla innych ludzi, sytuacja nie jest przyjemna. Nie powinno się jednak podkreślać czyjegoś błędu. Wyśmiewanie się, kpienie okażą brak kultury. Najlepiej zachować się dyskretnie i przyjąć przeprosiny. Kiedy okoliczności będą wskazywać na nieporadność drugiego człowieka, dobrze byłoby mu pomóc albo delikatnie wytłumaczyć jakich reguł powinien przestrzegać.

Dobrze też pamiętać, że to, co jest nie nietaktem w jednym kraju, w innym może być niewłaściwym krokiem. W Europie reguły dobrego wychowania są podobne, ale mimo to różnią się szczegółami. Uwaga zachowywana na naszym kontynencie jeszcze bardziej zobowiązuje do uszanowania innej tradycji. Odnoszenie się z lekceważeniem do innych kultur jest faux pas.

faux pas definicjasxc.hu

Poważnym błędem, świadczącym o bardzo złym wychowaniu, jest publiczne opowiadanie o czyichś problemach osobistych, zdrowotnych. Nawet żart lub aluzja będą faux pas. Czyjeś zaufanie wymaga, aby uszanować jego (lub jej) prywatne sprawy i zachować je dla siebie. Omawianie osobistych pretensji na forum przez dwie lub więcej osób to także faux pas. Inni nie muszą znać prywatnej sprawy, mogą czuli się zażenowani.


Jak zachowywać się podczas jazdy taksówką?
Czy wypada palić podczas uroczystego przyjęcia?
Gafy w towarzystwie - jak ich unikać
Jak wybrać zastawę idealną stołową?
Co oznaczają kwiaty? Sprawdź, żeby nie popełnić gafy!
Zapraszasz do tańca? - sprawdź, jak nie popełnić gafy!
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.