Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Styl Życia » Savoir vivre » Znaczenie kwiatów, Co oznaczają kwiaty

Co oznaczają kwiaty? Sprawdź, żeby nie popełnić gafy!

Od dawna kwiatom przypisuje się symbolikę. Wymowny ma być ich gatunek, kolor. Znaczenie przypisuje się także liczbie kwiatów w bukiecie. Istotna wydaje się kombinacja gatunków i barw, podkreślająca uczucia, których pośrednikiem mają być podarowane kwiaty.

Najbardziej wymowne wydają się róże. W czerwonym kolorze wyrażają miłość. Przewiązane zieloną wstążką, oznaczają nadzieję mężczyzny na przyjęcie jego oświadczyn. Te same kwiaty w różowej barwie uwidaczniają sympatię. Herbaciane mogą znaczyć, że kobieta podoba się mężczyźnie, który podarował jej bukiet takich kwiatów. Białe róże przekazują czyste uczucie, uczciwe intencje.

Goździki także mają różną symbolikę w zależności od koloru. Biel wyraża takie same uczucia, zapewnia o niewinnych intencjach, szczerych uczuciach. Różowy kwiat to obietnica wiecznej pamięci. Taką samą wymowę mają niezapominajki. Czerwony goździk jest wyrazem wdzięczności. Zanim podaruje się bukiet złożony z wielu barw goździków, lepiej upewnić się jak zostanie on odebrany. Takie kwiaty bowiem oznaczają odmowę.

Ostrożnie należy też pochodzić do podarowania komuś narcyzów. Kojarzą się bowiem z mitycznym Narcyzem – próżnym, zakochanym w sobie, którego samouwielbienie doprowadziło do tragicznego końca. Osoba, która dostałaby takie kwiaty, mogłaby poczuć się urażona, jeśli przypisuje im symbolikę.

Nie tylko wymieszanie gatunków i barw może mieć znaczenie. Symbolem bywa sam kolor. Jeśli ktoś chciałby przeprosić, powinien wysłać fioletowe kwiaty. Gdyby chciał wyrazić zazdrość, najbardziej wymowne będą żółte, przy czym wyjątkiem są hiacynty tej barwy (wyrażają szczęście z odwzajemnionej Miłości). O wierności zapewniają niebieskie płatki.

 

Uwaga:

Symboliczne znaczenie przypisuje się też samym kwiatom.
kwiatyFot. sxc.hu
Dawniej mówiło się, że panna dała kawalerowi harbuza, czyli odrzuciła jego oświadczyny. Jeśli mężczyzna nie chciał pogodzić się z jej decyzją, mógł wysłać wybrance jałowiec, co oznaczałoby, że zamierza być wierny swemu uczuciu. Jemioła symbolizowałaby jego trudności na drodze do serca ukochanej kobiety. Chcąc powiedzieć damie, że jest piękna, podarowałby jej konwalie. Obsypana kwiatami dziewczyna, wysyłając łubin, poprosiłaby go o spokój. Gdyby pozwoliła się przekonać do upartego kandydata do jej ręki, mogłaby mu podarować maciejkę. Wtedy wiedziałby, że jego uczucie zostało zaakceptowane.

Czy można pić alkohol na studniówce?
Czy wypada palić podczas uroczystego przyjęcia?
Sprawdź, co wolno Ci zjeść rękami?
Bankiet metodą niemiecką? Sprawdź, czym się charakteryzuje.
Myślisz, że ładnie jesz? Bzdura! O właściwym posługiwaniu się nożem i widelcem!
Pewność siebie i szyk? Naucz się ładnie chodzić! (+ film)
3
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.