Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Styl Życia » Savoir vivre » Gwiazdki hotelowe, Co oznaczają gwiazdki hotelowe

Co oznaczają gwiazdki hotelowe?

Gwiazdki hotelowe są oznaczeniami informującymi o standardach danego obiektu. Ilość gwiazdek jest adekwatna do ilości usług świadczonych w hotelu oraz jakości jego sprzętu.

Oznaczenia występują przy obiektach na całym świecie i mają pomóc klientom w wyborze hotelu. Jednakże żadna organizacja konsumencka nie podjęła się dotychczas ujednolicenia norm hotelowych i sprecyzowania jakie standardy odpowiadają ilości gwiazdek.

Każde państwo indywidualnie ustala normy i określa odpowiadającą im liczbę gwiazdek. Dlatego też wybierając miejsce noclegu zagranicą, pamiętajmy, że polskie standardy mogą nie mieć przełożenia na zagraniczne. W takiej sytuacji pozostaje indywidualne zestawienie oferowanych usług i wyposażenia z naszymi oczekiwaniami i potrzebami. 

Jeśli poszukujemy noclegu przez biuro podróży upewnijmy się, czy oznaczenia umieszczone przy hotelach są oryginalne, czy też wprowadzone przez biuro. Wiele biur, aby ułatwić podjęcie decyzji swoim klientom decyduje się na przybliżenie standardów poprzez przyrównanie ich do polskich.

W Polsce standaryzacją baz noclegowych zajmuje się Urząd Marszałkowski, który ocenia m.in:

Zewnętrze elementy wyposażenia (oświetlenie, wejście, dojazd)
Usługi oferowane przez hotel (budzenie, serwowanie śniadań, salonik z TV, restaurację, bar, obsługę bagażową)
Kwalifikacje personelu (znajomość języków obcych, wykształcenie specjalistyczne, jednolity ubiór)
Wewnętrzne elementy wyposażenia (wyposażenie pokojów, recepcji, sanitariatów)

W Polsce hotele i pensjonaty o najwyższym standardzie liczą 5 gwiazdek.  Hotel o takim odznaczeniu musi być wyposażony w strzeżony parking, windę powyżej pierwszej kondygnacji, klimatyzację, bezpłatny Internet. Goście mogą mieć możliwość złożenia depozytu, wysłania komuś kwiatów, przeglądu codziennej prasy.

Od hotelu trzygwiazdkowego turysta może oczekiwać dostępu  do internetu, dobrze wyposażonego pokoju, czy też dostępu do internetu. Rzadkością bywa już jednak całodobowa restauracja, czy bar szybkiej obsługi. Bardzo często usługę tę zastępują automaty

Inaczej wygląda standaryzacja w innych krajach. We Francji obowiązywała dotychczas klasyfikacja od 0 do 4 gwiazdek. Dopiero w zeszłym roku skala została ujednolicona z europejskimi normami i obecnie najwięcej, bo 7 gwiazdek, posiada dubajski  hotel w kształcie żaglowca.


Prawidłowy uścisk dłoni - jak się witać?
Jak dobrać kwiaty do okazji?
Jak pisać SMS-y zgodnie z etykietą?
Co oznaczają kwiaty? Sprawdź, żeby nie popełnić gafy!
Jak podawać drugie danie zgodnie z zasadami etykiety?
Sejfy hotelowe - czy warto z nich skorzystać?
2
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.