Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Styl Życia » Savoir vivre » Netykieta - savoir vivre w internecie, netykieta 10 zasad

10 najwazniejszych zasad netykiety

Netykieta określa sposób zachowania się użytkowników sieci internetowej. Formułuje reguły, zachęca do przestrzegania ich. Zasad jest wiele, najczęściej cytuje się dziesięć najważniejszych.

Przede wszystkim Internet nie może być przestrzenią, w której łamane jest prawo. Trzeba pamiętać, że agresywne i obraźliwe wypowiedzi są nie tylko sprzeczne z internetowymi zasadami, ale też niezgodne z prawem. Netykieta ma zapobiegać takim zdarzeniom.

Etykieta internetowa radzi, aby treść wiadomości była zwięzła i zrozumiała. Nie powinno się zadawać pytań, na które już odpowiedziano lub wątpliwości są wyjaśnione w FAQ. To samo pytanie po raz kolejny nie tylko jest niegrzeczne, ale też denerwuje innych użytkowników i świadczy o lekceważącym odnoszeniu się do ich wypowiedzi. Ośmieszanie użytkowników proszących o pomoc również nie jest miłe.

Uwaga:

Internetowy savoir - vivre dotyczy wiadomości wysyłanych pocztą elektroniczną. E-mail powinno się pisać jako zwykły tekst, a nie jako HTML. Dołączanie niepotrzebnych załączników też świadczy o złym pojmowaniu zasad netykiety. Jeśli ktoś nie podpisuje się imieniem i nazwiskiem, w inny sposób ujawnia swoją tożsamość (np. poprzez znany pseudonim). Co bardzo ważne: nie można upubliczniać prywatnej korespondencji.

Korespondując z kimś, nie widzimy jego twarzy, nie odbieramy emocji. Wiemy tylko tyle, ile ktoś napisze. Nie trzeba jednak nadmiernie wyrażać swojej irytacji. Czym jest wykrzyknik, każdy wie, dlatego duża ilość takich znaków może wyglądać na zachęcanie do kłótni. Podkreślone, pogrubione zdania, szczególnie pisane dużymi literami także bardziej wyrażają irytację niż zdziwienie.

Ważne jest kulturalne wyrażanie swoich racji, ale też szanowanie poglądów innych osób, korzystających z sieci. Ośmieszanie, obrażanie, pomówienia są niedopuszczalne. Tak samo namawianie innych do poniżania drugiej osoby.

netykieta 10 zasadphotoxpress.com

Czyjaś twórczość, wypowiedź należy do niego. Łamanie praw autora to nie tylko zachowanie kłócące się z etykietą, ale też nieprzestrzeganie państwowego prawa, tak jak przywłaszczanie sobie czyjejś tożsamości.

Ochrona prywatności innych internatów dotyczy także podawania ich imienia i nazwiska, miejscowości, z której pochodzą i innych prywatnych danych. Niegrzeczne, w sieci i w realnym świecie, jest ujawnianie informacji, których ktoś nie chce upubliczniać. Opowiadanie o osobistych sprawach innych ludzi wyjątkowo źle świadczy o wychowaniu.


Nie za blisko, nie za daleko... Jak siadać przy stole na oficjalnym spotkaniu?
Idziesz do teatru - sprawdź, jak się zachować?
Jak słuchać, żeby inni chcieli mówić?
Przywitanie dwóch mężczyzn - który powinien wyciągnąć rękę pierwszy?
Savoir-vivre: zasady serwowania wina
Sprawdź, co wolno Ci zjeść rękami?
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.