Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Styl Życia » Pozostałe » Pomoc dla bezdomnych, Jak pomóc bezdomnym

Pomagaj bezdomnym. Ale z głową

Informacje o poradzie

AgnieszkaAgnieszka

autor porady:
Agnieszka Czarkowska

spec. działu: Miłość

dodano: 2011-05-19 15:58:26

wyświetleń: 3490

Słowa kluczowe

zobacz również

Bezdomność jest wielkim problemem społecznym, istniejącym nie tylko w krajach najbiedniejszych, ale także w państwach wysokorozwiniętych. Bezdomność czasami jest wynikiem osobistego wyboru człowieka, czasami zaś efektem niekorzystnego zbiegu okoliczności. W jaki sposób można pomóc bezdomnym, tak by podać im przysłowiową wędkę, a nie rybę?

Żywność i odzież zamiast pieniędzy. Jeżeli chodzi o indywidualną, bezpośrednią pomoc dla osób bezdomnych, najlepszą zasadą jest wspieranie ich datkami odzieży i żywności. Błędem bywają natomiast gesty ofiarowywania pieniędzy na ulicy komuś bezdomnemu. Jak powszechnie wiadomo bowiem, taka forma pomocy umacnia jedynie żebractwo i negatywne zjawiska współtowarzyszące zwykle bezdomności, takie jak alkoholizm.

Finansowe wspieranie noclegowni dla bezdomnych i schronisk. Najlepszą metodą walki z bezdomnością jest wspieranie instytucji udzielających fachowej pomocy. Jedną z nich są noclegownie dla osób bezdomnych, w których mogą oni skorzystać również z ciepłego posiłku i mają dostęp do sanitariatów.

Wsparcie dla organizacji pozarządowych zajmujących się problemem bezdomności. Dobrym pomysłem jest również finansowe wsparcie dla organizacji pozarządowych zajmujących się problemem bezdomności, takich jak Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta, Stowarzyszenie Monar czy Caritas Polska. Są to instytucje, które najlepiej orientują się w bieżących potrzebach bezdomnych i są w stanie nieść realną pomoc. Co ważne, ich działania nie skupiają się jedynie na materialnym wsparciu osób pozbawionych domu, ale również na pomocy w wychodzeniu z bezdomności przez programy edukacyjne, a także ułatwienie znalezienia pracy.

Niesienie pomocy zimą. Najtrudniejszym okresem dla bezdomnych jest zima, dlatego w tym czasie należy szczególnie zadbać o los ludzi nie posiadających domu. Służą temu na przykład specjalne paleniska w różnych częściach miasta, ale warto w kryzysowych sytuacjach powiadamiać straż miejską o tym, że w danym miejscu znajdują się osoby zagrożone zamarznięciem.

Profilaktyka. Niezmiernie istotne jest również przeciwdziałanie bezdomności, czyli troska o ludzi bezpośrednio zagrożonych tym problemem. Są to na pewno osoby przebywające w domach samotnych matek czy dzieci opuszczające domy dziecka wraz osiągnięciem pełnoletniości. Pomoc tym grupom społecznym powinna zatem stać się ważnym punktem programu działania każdej gminy.


 Zdrowe oczy - jak dobrać odpowiednie szkła kontaktowe
Co z tym biernym paleniem? Jak wpływa na zdrowie
Co robić w przypadku zatrzymania krążenia? PIERWSZA POMOC!
Jak powinna wyglądać nauka śpiewu?
Fazy snu - czy najzdrowszy sen jest przed północą
Na czym polega masaż holistyczny?
5
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.