Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Styl Życia » Pozostałe » Jak nauczyć się śpiewać, Nauka śpiewu - jak powinna wyglądać

Jak powinna wyglądać nauka śpiewu?

W dobie popularności programów typu „Idol” czy innych talent show oraz zawrotnych karier, które robią ich uczestnicy, umiejętność śpiewu staje się pożądana przez wielu. Śpiewać każdy może, jak głosi szlagier i pomimo zabawnego charakteru jest w tym stwierdzeniu więcej racji niż się może w pierwszej chwili wydawać. Każdy jest w stanie nauczyć się śpiewać. Nikt nie mówi, że wszyscy są w stanie opanować arie operowe, ale rockowe i popowe przeboje z w miarę nieskomplikowaną linią wokalną – czemu nie?

Zabierając się za naukę śpiewu musisz zrozumieć jedną rzecz – efekty nie będą natychmiastowe. Porządne wyćwiczenie się w tej umiejętności, które pozwoli bez strachu przymierzyć się do większości popularnych utworów może zająć nawet kilka lat. Nie bój się jednak – zauważalny rozwój dostarczy Ci odpowiedniej motywacji.

Przede wszystkim, śpiewaj jak najwięcej! Choć dla osób postronnych, jak i Ciebie może to początkowo brzmieć okropnie, nie zrażaj się. Practice makes masters, jak mawiają Anglosasi. Warto nagrywać swoje próby i odsłuchiwać je – z początku własny głos może się nam wydawać dziwny, obcy, albo i po prostu brzydki, jednak nie ma się czym sugerować. To zwykła reakcja naszego umysłu na nietypową sytuację. Słuchanie własnego śpiewu, kiedy już się do tego przyzwyczaimy, pozwoli wychwycić momenty, w których popełniamy błędy i korygować je na bieżąco. O wiele łatwiej jest wychwycić problemy artykulacyjne czy fałszywe tony w momencie, gdy możemy skupić się na ich słuchaniu zamiast koncentrować się na samej czynności śpiewu.

Kolejną rzeczą jest zadbanie o wszystkie umiejętności związane ze śpiewaniem – odpowiedni oddech (by wydobywać bez problemu długie frazy), a przede wszystkim poprawność wymowy (każdemu się wydaje, że śpiewa i mówi wyraźnie, jednak rzeczywistość koryguje zazwyczaj ten pogląd).

Zanim przystąpimy do nauki śpiewu, trzeba określić skalę, w której nasz głos będzie się najlepiej sprawdzał. Czyni się to, próbując wydobywać po kolei coraz niższe i wyższe dźwięki (podgrywając sobie np. na pianinie czy keyboardzie). Gdy zaczynamy mieć trudność to znak, że nasza skala się kończy. Bazując na dźwiękach, przy których najlepiej się czujemy określamy własną skalę i wówczas nauka idzie o wiele łatwiej.

Uwaga:

Niemniej trzeba wprost przyznać, że samodzielna nauka jest bardzo trudna (co nie znaczy, że niemożliwa) i opiera się głównie na ciągłych próbach. Warto kształcić swój głos pod okiem nauczyciela, który od razu rozpozna ewentualne problemy i pomoże im zaradzić.

Pomagaj bezdomnym. Ale z głową
Wypróbuj masaż shiatsu! Sprawdź, na czym polega!
Chcesz przesunąć okres? To możliwe... i zdrowe
Na czym polega masaż klasyczny?
Jak myć zęby w aparacie ortodontycznym
Ajurweda - na czym polega masaż ajurwedyjski?
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.