Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Styl Życia » Podróże » Wulkany w Polsce, Ślady wulkanizmu w Polsce

Odkrywamy Polskę - Wulkany!

Informacje o poradzie

MałgorzataMałgorzata

autor porady:
Małgorzata Łyczak

spec. działu: Szkolenia, Podróże

dodano: 2011-09-28 13:52:11

wyświetleń: 2746

Słowa kluczowe

zobacz również

Na terenie Polski nie ma obecnie żadnego czynnego wulkanu. Jednak nie oznacza to, że nie występowały one w przeszłości. Pozostałościami po nich mogą być m.in. skały magmowe czy bomby wulkaniczne. Wbrew pozorom, w naszym kraju jest sporo pozostałości po wulkanach i ich erupcjach.

 

- Lubańska Pokrywa Wulkaniczna – uważana jest za największą formację bazaltową w naszym kraju. Na obszarze znajdującym się pomiędzy Lubaniem, Zarębą, Kościelnikiem i Przylaskiem można obejrzeć ślady po ich pozostałościach. Można je podziwiać w parku miejskim (wpisanym na listę zabytków) w Kamiennej Górze. Do najbardziej interesujących miejsc należy tam pomnik przyrody, czyli kocioł po kamieniołomie bazaltu. Zwiedzanie tego miejsca ułatwia ścieżka edukacyjna z tablicami informacyjnymi opisującymi jego walory. Do intersujących pod w tym względem miejsc należą m.in. kamieniołomy: na Bukowej Górze, Zarębie Górnej, „Księginki ” (znajduje się tam trasa dydaktyczna);

- Leśniańska Pokrywa Wulkaniczna – to teren pomiędzy Leśną, Grabiszycami oraz Miłoszowem. Pozostałości po wulkanach można podziwiać m.in. w kamieniołomach: Leśna, Smolnik, Skoki. Największym z nich był kamieniołom Leśna.

- Czopy wulkaniczne można zobaczyć na wzgórzu Ostróżek i w Jałowcu;

- Szlak Wygasłych Wulkanów znajduje się pomiędzy Jaworem i Wleniem. Zaczyna się Legnickim Polu, następnie biegnie przez Jawor, Wąwóz Myśliborski, Proboszczów i Grodziec do Złotoryi. Ma on długość 85 km. Na tej trasie oznaczonej żółtym kolorem można podziwiać ślady, które świadczą o obecności wulkanów w tym rejonie. Pozostałościami po wulkanach są m.in.: Wilcza Góra, Czartowska Skała, Ostrzyca, Grodziec, Trupień, Owczarek, Obłoga, Górzec, Łysanka, Oścień, Radogost, Kostrza, Dębina. W rezerwacie „Wilcza Góra” znajduje się na górze pomiędzy Złotoryją a Wilkowem. Jest to rezerwat przyrodniczo-geologiczny. Można tutaj podziwiać to, co pozostało z trzeciorzędowego wulkanu. Ciekawostkę stanowi fakt, że znajduje się tutaj kopalnia bazaltu, który wykorzystano do budowy m.in. Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Znajdują się tutaj także dwie groty skalne: jaskinia Wilcza Jama i Niedźwiedzia Jama.

W Ostrzycy Proboszczowickiej można podziwiać górę o nietypowym kształcie. Jest to środek wulkanu, czyli komin wulkaniczny. W celu ochrony walorów geologicznych tego miejsca utworzono tam Obszar Chronionego Krajobrazu Ostrzyca Proboszczowicka. Małe Organy Myśliborskie znajdują się na terenie Parku Krajobrazowego „Chełmy”, na wzgórzu Rataj (niedaleko Myśliborza).

 


Zastanawiasz się nad wyjazdem na narty? Wybierz Polskę!
Odkrywamy Polskę - Zabytki szlaku cysterskiego!
Odkrywamy Polskę - Skalne Miasta!
Odkrywamy Polskę - Muzea PRL-u!
Odkrywamy Polskę - Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich!
Odkrywamy Polskę - Most w Stańczykach!
2
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.