Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Styl Życia » Podróże » Wulkany w Polsce, Ślady wulkanizmu w Polsce

Odkrywamy Polskę - Wulkany!

Informacje o poradzie

MałgorzataMałgorzata

autor porady:
Małgorzata Łyczak

spec. działu: Szkolenia, Podróże

dodano: 2011-09-28 13:52:11

wyświetleń: 2865

Słowa kluczowe

zobacz również

Na terenie Polski nie ma obecnie żadnego czynnego wulkanu. Jednak nie oznacza to, że nie występowały one w przeszłości. Pozostałościami po nich mogą być m.in. skały magmowe czy bomby wulkaniczne. Wbrew pozorom, w naszym kraju jest sporo pozostałości po wulkanach i ich erupcjach.

 

- Lubańska Pokrywa Wulkaniczna – uważana jest za największą formację bazaltową w naszym kraju. Na obszarze znajdującym się pomiędzy Lubaniem, Zarębą, Kościelnikiem i Przylaskiem można obejrzeć ślady po ich pozostałościach. Można je podziwiać w parku miejskim (wpisanym na listę zabytków) w Kamiennej Górze. Do najbardziej interesujących miejsc należy tam pomnik przyrody, czyli kocioł po kamieniołomie bazaltu. Zwiedzanie tego miejsca ułatwia ścieżka edukacyjna z tablicami informacyjnymi opisującymi jego walory. Do intersujących pod w tym względem miejsc należą m.in. kamieniołomy: na Bukowej Górze, Zarębie Górnej, „Księginki ” (znajduje się tam trasa dydaktyczna);

- Leśniańska Pokrywa Wulkaniczna – to teren pomiędzy Leśną, Grabiszycami oraz Miłoszowem. Pozostałości po wulkanach można podziwiać m.in. w kamieniołomach: Leśna, Smolnik, Skoki. Największym z nich był kamieniołom Leśna.

- Czopy wulkaniczne można zobaczyć na wzgórzu Ostróżek i w Jałowcu;

- Szlak Wygasłych Wulkanów znajduje się pomiędzy Jaworem i Wleniem. Zaczyna się Legnickim Polu, następnie biegnie przez Jawor, Wąwóz Myśliborski, Proboszczów i Grodziec do Złotoryi. Ma on długość 85 km. Na tej trasie oznaczonej żółtym kolorem można podziwiać ślady, które świadczą o obecności wulkanów w tym rejonie. Pozostałościami po wulkanach są m.in.: Wilcza Góra, Czartowska Skała, Ostrzyca, Grodziec, Trupień, Owczarek, Obłoga, Górzec, Łysanka, Oścień, Radogost, Kostrza, Dębina. W rezerwacie „Wilcza Góra” znajduje się na górze pomiędzy Złotoryją a Wilkowem. Jest to rezerwat przyrodniczo-geologiczny. Można tutaj podziwiać to, co pozostało z trzeciorzędowego wulkanu. Ciekawostkę stanowi fakt, że znajduje się tutaj kopalnia bazaltu, który wykorzystano do budowy m.in. Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Znajdują się tutaj także dwie groty skalne: jaskinia Wilcza Jama i Niedźwiedzia Jama.

W Ostrzycy Proboszczowickiej można podziwiać górę o nietypowym kształcie. Jest to środek wulkanu, czyli komin wulkaniczny. W celu ochrony walorów geologicznych tego miejsca utworzono tam Obszar Chronionego Krajobrazu Ostrzyca Proboszczowicka. Małe Organy Myśliborskie znajdują się na terenie Parku Krajobrazowego „Chełmy”, na wzgórzu Rataj (niedaleko Myśliborza).

 


Odkrywamy Polskę - poznaj polskie dwory!
Odkrywamy Polskę - zobacz, co kryje się pod ziemią - poznaj podziemne miasta!
Odkrywamy Polskę - Miasta-ogrody!
Odkrywamy Polskę - atrakcje Kazimierza Dolnego nad Wisłą!
Turystyka pielgrzymkowa w Europie - dokąd i po co?
Odkrywamy Polskę - Muzeum Fabryka Emalia Oskara Schindlera w Krakowie!
2
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.