Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Styl Życia » Podróże » Byczyna gród, Gród w Byczynie

Odkrywamy Polskę - Gród w Byczynie! (+ zdjęcia)

Informacje o poradzie

MałgorzataMałgorzata

autor porady:
Małgorzata Łyczak

spec. działu: Szkolenia, Podróże

dodano: 2011-09-28 13:35:42

wyświetleń: 2816

Słowa kluczowe

zobacz również

Wczesnośredniowieczny gród w Biskupicach koło Byczyny to obecnie jedna z największych atrakcji województwa opolskiego. Bractwo rycerskie przygotowało dla zwiedzających wiele atrakcyjnych form spędzenia wolnego czasu w tym grodzie, niezależnie od wieku. Co roku odbywa się tam wiele różnego rodzaju imprez, m.in. turnieje rycerskie czy zloty miłośników gier „Heroes of might and magic”.

Malowniczo połóżony gród w Biskupicach (choć najczęściej mówi się o nim gród w Byczynie) znajduje się nad zalewem Brzózki. Został wybudowany na wyspie, a następnie otoczony naturalną fosą. Jego powierzchnia to około 2 tys. m2. Właścicielem grodu jest Urząd Miasta w Byczynie, a użytkownikami Opolskie Bractwo Rycerskie i Šermiřsky Spolek Jesenik.

Widok grodu

fot. z archiwum grodu

Gród w Byczynie jest siedzibą Polsko-Czeskiego Centrum Szkolenia Rycerstwa. W związku z tym jest miejscem, które łączy w sobie wiele funkcji. Oprócz walorów stricte turystycznych stanowi również międzynarodowe centrum spotkań ruchu rycerskiego.

Ruch rycerski

fot. Ewa Wawoczny

Turniej rycerski

fot. Ewa Wawoczny

W środku tego obiektu znajdują się: trybuny na 350 osób, wieże strażnicze, zbrojownia, kuźnia, przymierzalnia strojów średniowiecznych, czerpalnia papieru, stajnia i zagrody ze zwierzętami, tor łuczniczy, tory do rzutów włócznią, nożem i toporem, miejsce kaźni z dybami i pręgierzem oraz wystawa narzędzi tortur. Poza tym zwiedzający mogą skorzystać ze staropolskiej karczmy z tradycyjnym jadłem, sklepu z pamiątkami czy przespać się w „gościńcu śpiącego rycerza” w pokojach stylizowanych na średniowieczne. Można zaznać takich przyjemności jak kąpiel w bali czy „odwiedzić” komnatę strachu. Istnieją także możliwości skorzystania z kajaków, rowerków wodnych, quadów i paintball.

Balia

fot. Ewa Wawoczny

Uczta

fot. Ewa Wawoczny

Zwiedzenie grodu jest bezpłatne, podobnie jak wstęp na turnieje. O kosztach finansowych można mówić w sytuacji, gdy jest to zorganizowana grupa, która zamawia dodatkowe zajęcia. Do wyboru są wtedy m.in.: tkanie, pisanie, strzelanie czy nauka tańca. Niezależnie od czasu ich, trwania cena jest stała, czyli płaci się za sam fakt odbycia warsztatów, a nie za ich długość.

Uwaga:

Do najważniejszych imprez, które odbywają się w Byczynie, należą: Otwarty Puchar Europy w Walkach Rycerskich, Międzynarodowy Turniej oraz Międzynarodowy Przegląd Zespołów Odtwórstwa Średniowiecznego.

Odkrywamy Polskę - wybierz się na wycieczkę po Nowej Hucie!
Odkrywamy Polskę - Miasta-ogrody!
Odkrywamy Polskę - Poznaj Ogrody Botaniczne!
Co to są Dni Dziedzictwa Kulturowego?
Odkrywamy Polskę - Pomniki Przyrody!
Odkrywamy Polskę - Muzeum Fabryka Emalia Oskara Schindlera w Krakowie!
5
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.