Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Styl Życia » Podróże » Atrakcje Małopolski, Co warto zobaczyć w Małopolsce

Nie tylko Krakowem Małopolska słynie! Atrakcje w Małopolsce

Informacje o poradzie

MichałMichał

autor porady:
Michał Osienkiewicz

spec. działu: Podróże

dodano: 2011-12-21 14:40:34

wyświetleń: 3266

Słowa kluczowe

zobacz również

Województwo małopolskie należy do najatrakcyjniejszych turystycznie regionów na mapie kraju. Gromadzi ono na swoim terenie spuściznę kultury, świadectwa historii i zachwycającą przyrodę. Na trzynaście polskich obiektów na liście dziedzictwa UNESCO aż pięć znajduje się właśnie tutaj.

Kraków od kilku lat przeżywa prawdziwy boom turystyczny – liczba odwiedzających miasto w 2011 roku wyniosła blisko dziewięć milionów osób. Trudno się temu dziwić – tanie linie lotnicze umożliwiły cudzoziemcom znacznie szybsze i łatwiejsze dotarcie do tego jednego z najpiękniejszych miejsc w naszym kraju.

Będąc w dawnej stolicy Polski, zobaczyć trzeba przede wszystkim Stare Miasto z Rynkiem Głównym, Sukiennicami i Kościołem Mariackim. Czołowym zabytkiem jest też Wzgórze Wawelskie z Zamkiem Królewskim, katedrą i kompleksem muzealnym. Coraz większą popularnością cieszy się historyczna dzielnica żydowska Kazimierz. Wśród mniej popularnych, ale równie ciekawych miejsc wymienić można: ogród doświadczeń im. Stanisława Lema, ogród botaniczny przy Uniwersytecie Jagiellońskim, fort 31 „św. Benedykt”, kopiec Krakusa i kamieniołom Liban.

W pobliżu Krakowa znajduje się kopalnia soli w Wieliczce, której podziemne wnętrza można zwiedzać z przewodnikiem. Cennym świadectwem historii światowej jest Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, które upamiętnia nazistowskie zbrodnie popełniane w obozie koncentracyjnym i obozie zagłady. Czterdzieści kilometrów dzieli Kraków od Wadowic, gdzie na świat przyszedł bł. Jan Paweł II.

W Małopolsce sporo jest zabytkowych miast i miasteczek o ciekawej architekturze. Wieloma renesansowymi budynkami pochwalić może się Tarnów, który zachował swój średniowieczny układ urbanistyczny. Zwiedzając miasto, nie można pominąć XIV-wiecznego Ratusza, placu katedralnego z Domem Mikołajowskim i Bazyliki Narodzenia NMP. W Nowym Sączu warto zobaczyć obszerny Rynek z pięknym ratuszem, Bazylikę Kolegiacką i Sądecki Park Etnologiczny – skansen, który prezentuje kulturę regionu.

Małopolska

fot. Michał Osienkiewicz

Trudno wyliczyć wszystkie zamki, jakie zobaczyć można w Małopolsce. Do najciekawszych, oprócz Wawelu, zaliczają się obiekty w: Pieskowej Skale, Nowym Wiśniczu, Niepołomicach, Dębnie i  Niedzicy. Pięknym położeniem wyróżniają się zamki w dolinie Dunajca i nad Jeziorem Czchowskim – między innymi w Melsztynie, Czchowie i Wytrzyszce.

Wiele jest miejscowości uzdrowiskowych, które słyną z wód mineralnych i leczniczych. Krynica, Rabka, Szczawnica, Muszyna i Piwniczna to tylko kilka miasteczek, które są cenione przez kuracjuszy.

W Małopolsce szybko zakochają się miłośnicy przyrody i aktywnej turystyki. W południowej części województwa znajdują się Tatry z najwyższym szczytem Polski – Rysami (2499 m n.p.m.). Pięknem urzekają również Pieniny, które można poznawać z pokładu spływającej Dunajcem tratwy. Niezwykły krajobraz i zabytki kryje Jura Krakowsko-Częstochowska. Zobaczyć warto Pustynię Błędowską, Pogórze Ciężkowickie i malownicze Beskidy.


Kraina lego, Andersena i Carlsberga - Dania i jej skarby!
Liberalna i konserwatywna zarazem - Holandia dziś i dawniej!
Jak skutecznie negocjować cenę noclegu zagranicą?
Gdzie można jechać bez paszportu?
Najpiękniejsze plaże Europy - wybierz jedną z nich!
Poznań - co warto zobaczyć?
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.