Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Styl Życia » Podróże » Zabytki Gniezna, Gniezno – co warto zwiedzić

Co warto zobaczyć w Gnieźnie?

Informacje o poradzie

MałgorzataMałgorzata

autor porady:
Małgorzata Łyczak

spec. działu: Szkolenia, Podróże

dodano: 2011-11-21 13:57:57

wyświetleń: 6930

Słowa kluczowe

zobacz również

Gniezno, czyli pierwsza stolica Polski była świadkiem wielu ważnych wydarzeń w historii naszego kraju. Niewątpliwie, jest to coś, co przyciąga tych, którzy chcą poczuć oddech tamtych zdarzeń. Tym bardziej, że miasto jest jednym z punktów szlaku piastowskiego.

Pierwszym zabytkiem, który należy zwiedzić jest katedra gnieźnieńska z relikwiami św. Wojciecha. Jej obecny kształt architektoniczny pochodzi z przełomu XIV i XV wieku. Znajduje się ona na Wzgórzu Lecha. Obiekt ten zaliczany jest do jednych z najwspanialszych i najcenniejszych zabytków Polski. To tutaj znajdują się słynne Drzwi Gnieźnieńskie będące dziełem sztuki romańskiej z XII wieku. W podziemiach można podziwiać najstarszy w Polsce napis nagrobkowy. Pochodzi on z początku XI wieku. Znajduje się tu jeden z największych skarbców katedralnych. Można go obejrzeć w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Katedrę gnieźnieńska można zwiedzać w dzień powszedni w godz. od 09.00 do 17.00. (od 12.00–13.00 - przerwa - odprawiana jest Msza Św.) Natomiast w miesiącach od października do kwietnia zwiedzanie kończy się o godz. 16.00. Wejście na wieżę katedralną czynne jest od 9.00 do 17.30. Zwiedzanie katedry jest bezpłatne. Płaci się za wstęp na wieżę katedralną i zwiedzanie Drzwi Gnieźnieńskich. Istnieje możliwość wejścia do podziemi, ale tylko dla zorganizowanych grup.

Jeśli chodzi o pozostałe obiekty sakralne, to można się wybrać do kościoła św. Jerzego, kościoła św. Jana Chrzciciela (gotycka polichromia al secco ze scenami z życia Chrystusa, Matki Bożej i świętych), kościoła św. Trójcy, kościoła Wniebowzięcia NMP, kościoła św. Michała Archanioła, kościoła św. Wawrzyńca kościoła św. Piotra i Pawła oraz kościoła św. Krzyża.

Uwaga:

Trudno sobie wyobrazić wizytę w tym mieście bez spaceru po starówce. Tą w Gnieźnie otaczają klasycystyczne kamienice, które zostały wybudowane w XIX wieku. Na terenie miasta działają dwie placówki muzealne. Są to: Muzeum Początków Państwa Polskiego oraz Muzeum Archidiecezjalne. Warto odwiedzić, ponieważ znajdują się tam eksponaty, które pochodzą z prac wykopaliskowych oraz skarbca katedralnego.

Tanie podróżowanie, czyli wymiana mieszkań na wakacje!
Odkrywamy Polskę - Poznaj Szlaki Winne!
Czy odwiedziliście już atrakcyjne Podlasie? Czas najwyższy!
Jak zjednać sobie ludzi podczas podróży backpackerskiej?
Odkrywamy Polskę - Atrakcje Wolsztyna!
Niech misie koala Cię nie zwiodą! Australia oferuje znacznie więcej!
4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.