Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Styl Życia » Edukacja » Nauka czytania przez zabawę, Jak nauczyć dziecko czytać

Jak nauczyć dziecko czytać?

Informacje o poradzie

KatarzynaKatarzyna

autor porady:
Katarzyna Matczuk

spec. działu: Rodzina, Styl Życia

dodano: 2010-08-26 11:51:38

wyświetleń: 2259

Słowa kluczowe

zobacz również

Coraz więcej mam decyduje się na samodzielną naukę czytania swojego dziecka. Badania dowiodły, że dziecko już w wieku przedszkolnym jest w stanie przyswoić sobie tę cenną umiejętność.

Nauka czytania stanowi odpowiedzialne zadanie. Możemy zdać się na szkołę, która dysponuje odpowiednią kadrą pedagogiczną, odpowiedzialną za wprowadzenie dzieci w arkana tej sztuki w sposób metodyczny i skuteczny. Warto jednak już wcześniej przygotować dziecko do nauki czytania. Zdecydowanie łatwiej będzie mu się odnaleźć w szkolnej sytuacji, gdy nie wszystko będzie dla niego nowością. Czy istnieją, zatem skuteczne sposoby nauki czytania, które możemy wdrożyć w zaciszu własnych czterech kątów?

Bez stresu
Najważniejsze, aby zachować odpowiednią atmosferę w czasie nauki czytania. Dziecko powinno mieć wyznaczoną rutynę dnia, warto wpleść do niej także czas nauki. Zadbajmy o to, aby słowa „nauka”, „uczenie się”  kojarzyły się dziecku z zabawą, odkrywaniem, nie zaś z przykrym obowiązkiem. Nie można dziecka straszyć nauką, czy też karać dodatkowymi lekcjami. Takie zachowanie automatycznie wyrobi w nim niechęć, która może przełożyć się na trudności w szkole.

Jak zacząć?
Pamiętajmy o tym, że aby uczyć dziecko czytać nie trzeba dysponować ogromną widzą pedagogiczną, wystarczą chęci, systematyczność i odrobina czasu, który poświęcimy dziecku. Warto zacząć od czytania książek. W ten sposób dziecko odkryje sens tej czynności. Możemy także wspólnie czytać listy, przepisy kuchenne. Przyswajając dziecku poszczególne litery, zacznijmy od samogłosek, które są najprostsze do opanowania. Nie wprowadzajmy kilku liter jednocześnie. Wprowadzaną w danym tygodniu literką bombardujemy dziecko - wydruk zamieszczamy na lodówce, układamy klocki z literkami, lub gramy w gry edukacyjne wspomagające naukę czytania. Poproś dziecko, aby wskazało ci znaną literkę w tekstach bajki, lub wymieniło znane wyrazy zaczynające się na tą literę. Możecie także śpiewać wymyślone piosenki eksponujące przyswajaną literkę. Ważna jest sympatyczna atmosfera i pozytywne podejście do zadania.


Jak poprawiać błędy dziecka w nauce języka?
Jak rymowanki wpływają na naukę języka u dzieci?
Jak prowadzić zajęcia z przedszkolakami?
Szkoła prywatna czy publiczna? Jak wybraś szkołę dla dziecka?
Jak sprawdzić efektywność szkolenia na poziomie zachowania?
Szkoła w domu? - wady i zalety nauczania domowego
5
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.