Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Rozrywka » Sport » Kijki trekingowe , Jak dobrać kijki do chodzenia?

Trekking, nordic walking? - Jak dobrać kijki do chodzenia? (+film)

Informacje o poradzie

SylwiaSylwia

autor porady:
Sylwia Załuńska

spec. działu: Siłownia i Trening, Kulinaria

dodano: 2010-12-28 14:27:03

wyświetleń: 7065

Słowa kluczowe

zobacz również

mecze w internecie na żywo
Wybierasz się w góry i chcesz przy okazji poprawić kondycję i samopoczucie, może lubisz wolny czas spędzać na długich spacerach na przykład po plaży, a chcesz przy okazji schudnąć? Jeśli tak, to nie zapomnij zabrać ze sobą kijków trekkingowych. No tak, tylko co to takiego kijki trekkingowe?

Urządzenie to pochodzi z nordic walkingu, czyli bardzo przyjemnej formy aktywnego wypoczynku. Polega ona na maszerowaniu ze specjalnie do tego przystosowanymi kijkami.
Osoba uprawiająca nordic walking mobilizuje do pracy grupy mięśni, które zazwyczaj są zaniedbywane. Mięśnie podczas marszu pracują zupełnie inaczej z kijkami niż bez nich. Treningowi poddawane są górne i dolne partie ciała – klatka piersiowa, kręgosłup, ramiona, bark, ręce, biodra, nogi. Podczas uprawiania tego rodzaju działalności fizycznej aktywny udział bierze około 90% mięśni naszego ciała. Spalanie kalorii również jest intensywniejsze – podczas nordic walkingu spalamy o około 20% więcej kalorii niż podczas biegania.

Zostaje usprawniony układ oddechowy i sercowy, rozluźniają się okolice karku i ramion, odciążone zostają kolana i stawy. Poza tym chodzenie z kijkami jest dla każdego, bez względu na wiek i wagę. Sprzęt ten nie jest drogi, można go zabrać wszędzie i używać w każdą pogodę.

Jeśli jesteś już zdecydowany na kijki do nordic walkingu, pamiętaj o tym, aby kupić odpowiednie do tej dyscypliny, nie kijki do narciarstwa ani do hikingu tylko do nordic walkingu. Musisz również zwrócić uwagę na materiał z którego jest zrobiony sprzęt, najlepiej aby było to włókno węglowe lub aluminium. Musisz również zdecydować o rodzaju kijków czy chcesz regulowane a może takie o stałej długości.

Kupując kijki musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań: czy będą one używane tylko przez osobę dorosłą, a może przez dziecko, które stale rośnie, a może będą używane przez całą rodzinę. Jeśli kijki do nordic walkingu będą używane przez jedną osobę można zdecydować się na te o stałej długości, mają one dłuższą żywotność, są bardziej wytrzymałe, nie złożą się podczas chodzenia i na pewno będą wykonane z lepszych jakościowo materiałów. Natomiast jeśli używane będą przez kilka osób, proponuję zdecydować się na te o regulowanej długości, mogą wtedy być używane przez osoby o różnym wzroście, są bardziej wygodne w transporcie, jednakże istnieje możliwość złożenia się kijków podczas marszu.

Uwaga:

Kijki jednoczęściowe mają rozmiary od 100 cm, każdy następny jest dłuższy o 5 cm – 105, 110. Dobiera się je za pomocą równania: wysokość sylwetki x 0,68 = długość kijków. Jeśli wynik wychodzi pośredni np. 122 cm zaokrąglamy liczbę w dół i wybieramy w tym przypadku kijki o długości 120 cm.

Zobacz, jak wybrać kije do chodzenia - YouTube:


Jak wybrać rower dla dziecka?
Podstawowe chwyty samoobrony (+film)
Wybierz obuwie sportowe dla siebie
Jak dobrać deskę snowboardową?
Jaki sport uprawiać podczas diety?
Jakie okulary do pływania wybrać?
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.