Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Rozrywka » Sport » Ból kolana po bieganiu, Dlaczego po bieganiu boli kolano

Kontuzje po joggingu: ból kolana! Jak mu zapobiec radzi specjalista!

Informacje o poradzie

MagdalenaMagdalena

autor porady:
Magdalena Solarz

spec. działu: Zdrowie, Kosmetyki Naturalne

dodano: 2011-03-30 11:50:39

wyświetleń: 4886

Słowa kluczowe

zobacz również

mecze w internecie na żywo
Bieganie jest najczęściej wybieranym sportem przez osoby, które postanawiają na przykład w okresie wczesnowiosennym, po zimie zrzucić zbędne kilogramy i zadbać o siebie. Wydaje się, że poza dresem i adidasami nic więcej nie jest nam potrzebne do biegania. Niestety taki trening najczęściej nie jest zaplanowany.

Często na drugi dzień czy parę godzin po zakończeniu biegania odczuwamy bóle nóg, kręgosłupa. Może się zdarzyć, że bóle te pojawią się jeszcze w trakcie biegu. Do tych ujawniających się już podczas biegu należy ból kolana.

Jego przyczyną może być to, że dana osoba nigdy lub przez bardzo długi okres czasu nie uprawiała żadnego sportu, często nie chodziła nawet na żadne spacery. Jedyną aktywnością fizyczną było przejście z domu do samochodu, z samochodu do pracy i czasem na zakupy. Jeśli nagle zaczniemy biegać, często nie dopasujemy treningu do naszych możliwości, to kładziemy na nasze stawy zbyt duże obciążenie. Bóle kolan są nieuniknione.

Inną bardzo ważną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę zaczynając biegać, jest wybranie odpowiedniego terenu do biegania. Nie zaleca się biegania po betonie. Należy także zwracać uwagę na odpowiednie obuwie. W sklepach typowo sportowych pracują osoby, same czynnie uprawiające sport, które pomogą nam dobrać odpowiednie miękkie buty.

W celu uniknięcia bólu kolan, a przynajmniej zmniejszenia jego nasilenia, zalecana jest odpowiednia rozgrzewka. Należy pamiętać, że nie możemy biec od razu bardzo szybko. Jest to niekorzystne nie tylko dla naszych nóg, ale całego naszego organizmu.
Również po zakończeniu treningu należy rozciągnąć mięśnie, aby zapobiec tzw. zakwasom.

W przypadku, gdy ból kolana wystąpi, należy przerwać treningi do czasu wyleczenia kontuzji. Gdy ból jest bardzo silny i nie ustępuje, konieczna jest wizyta u lekarza, gdyż mogło dojść do poważniejszego uszkodzenia w obrębie kolana.

Uwaga:

Rzeczą, która jest bardzo często wykorzystywana przez osoby biegające, są specjalne ochroniacze na kolana, które także zmniejszają ryzyko urazu kolan.

Jak grać w golfa?
Jak zrobić patent sternika?
Zasady gry w siatkówkę - jak grać w siatkówkę?
Jadłospis dla sportowców – jak go ułożyć?
Zasady gry w koszykówkę
Zasady futbolu amerykańskiego
3
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.