Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Rozrywka » Sport » Jak się ubrać w góry, Ubranie w góry

Jak się ubrać na wycieczkę w góry?

Informacje o poradzie

EmiliaEmilia

autor porady:
Emilia Klima

spec. działu: Sport

dodano: 2010-12-13 14:24:43

wyświetleń: 7911

Słowa kluczowe

zobacz również

mecze w internecie na żywo
Mimo całego swojego piękna oraz przyjemności jakie mogą nam dostarczyć piesze wędrówki, góry nadal są bardzo zdradzieckim środowiskiem. Podstawą bezpiecznego i komfortowego korzystanie z ich uroków jest odpowiedni ubiór.

Najważniejszym elementem górskiego ekwipunku jest obuwie. Musimy zapomnieć o wszelkiego rodzaju butach sportowych - popularnych „adidasach” - które na mokrych czy wilgotnych skałach będą zachowywać się jak łyżwy stwarzając zagrożenie dla naszego zdrowia a nawet życia. Na górskie wędrówki bezwzględnie zakładamy buty trekkingowe. Ich gruba gumowa podeszwa z odpowiednim obieżnikowaniem zapewni nam dobrą przyczepność. Najlepsze będą podeszwy z materiału o nazwie Vibram. Buty górskie powinny być ponadto wyposażone w Gore-tex - wiatroszczelną, wodoodporną a przy tym „oddychającą” membranę, która zadba o to, by nie było nam zimno w stopy z jednej strony, a z drugiej - uchroni przed przegrzaniem odprowadzając z wnętrza buta nadmiar wilgoci. Na wyprawy w góry odpadają również wszelkiego rodzaju półbuty - kostka musi być bezwzględnie zabezpieczona cholewką odpowiedniej wysokości.

jak się ubrać w góry

Przy zakupie obuwia górskiego, poza wymienionymi wyżej kryteriami, powinniśmy się kierować również naszym komfortem. Buty przeznaczone do chodzenia po górach cechują się sporą sztywnością i twardością - nie mamy co liczyć na ich cudowne” rozchodzenie”. Ba, będzie to jak najbardziej niepożądany efekt źle świadczący o jakości naszego wyboru. Jeśli w trakcie mierzenia czujemy, że coś nas uwiera i uniemożliwia w pełni komfortowe chodzenie, przymierzmy inny rozmiar albo inny model obuwia.

sxc.hu

Będzie potrzebne:

Jeśli często korzystamy z uroków gór, najlepiej będzie w całość ekwipunku zaopatrzyć się w specjalistycznym sklepie. Niestety, zarówno porządne buty jak i kurtka górska nie należą do najtańszych, ale pamiętajmy, że wybierając sprawdzone marki i jakość, inwestujemy nie tylko w komfort wędrówek ale, co najważniejsze, w nasze bezpieczeństwo na szlaku.

Jeśli zaś o resztę stroju chodzi, polecić można od lat sprawdzającą się metodę ubierania „na cebulkę”. Pamiętajmy, że pogoda w górach jest zmienna jak nigdzie indziej, i to że wyruszamy na szlak w palącym słońcu nie oznacza, że na szczycie nie spotka nas deszcz i zimny wiatr. Zawsze lepiej zatem nałożyć na siebie więcej warstw, które później, w razie wysokiej temperatury będzie można ściągnąć. Z tych samych powodów w plecaku zawsze nośmy czapkę i rękawiczki. Wierzchnia część ubioru, a więc spodnie i kurtka, koniecznie muszą być wykonane z nieprzemakającego materiału. Pod wszystkimi warstwami warto mieć na sobie specjalną bieliznę termoaktywną. Jej tradycyjny bawełniany odpowiednik w warunkach intensywnej potliwości przylepi nam się do ciała i narazi na niekorzystne dla zdrowia „przewianie”. Bielizna termoaktywna pochłania mniej wody i więcej jej odprowadza, co dodatkowo zapewni nam komfort pieszych wędrówek.


Jak biegać zimą?
Co zabrać na wycieczkę w góry?
Jak się ubrać na narty?
Trekking, nordic walking? - Jak dobrać kijki do chodzenia? (+film)
Biegasz? Sprawdź, czy warto kupić bieliznę termoaktywną!
Jaki śpiwór wybrać?
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.