Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Rozrywka » Sport » Zasady gry w tenisa ziemnego , Tenis ziemny zasady gry

Chcesz grać w tenisa ziemnego? - poznaj zasady!

Informacje o poradzie

EmiliaEmilia

autor porady:
Emilia Klima

spec. działu: Sport

dodano: 2011-01-07 11:20:51

wyświetleń: 4054

Słowa kluczowe

zobacz również

mecze w internecie na żywo
Zasadniczo, gra w tenisa polega na takim przebijaniu piłki rakietą przez siatkę, by maksymalnie utrudnić jej odbiór przeciwnikowi. Jak wyglądają pozostałe i bardziej szczegółowe reguły gry?

Plac gry
W tenisa gramy na specjalnie przygotowanym do tego celu korcie o wymiarach 23,77 m na 8,23 m. W grze podwójnej szerokość wynosi 10,97 m. Kort na dwie równe części rozdziela ulokowana na środku siatka. Jest ona przymocowana do słupków na wysokości 1,07 m, aczkolwiek jej wysokość jest mniejsza w środkowej części kortu (91,4 cm). Jego nawierzchnia może być twarda, ceglana, trawiasta, betonowa  lub dywanowa (najczęściej w hali).


tenis ziemny

Fot. photoxpress.com


Przebieg gry
O tym, który z graczy będzie pierwszy serwował, decyduje rzut monetą wykonany przez sędziego głównego tuż przez meczem. Tenisista zagrywający ustawia za linią końcową i posyła piłkę  na przeciwlegle pole serwisowe po stronie przeciwnika. Pierwszy nieudany serw (piłka trafia w siatkę lub ląduje na aucie) nie przynosi konsekwencji w postaci straty punktu. Jeśli piłka po zagrywce muśnie taśmę i wyląduje w boisku po stronie rywala, miejsce ma net – serwujący powtarza zagrywkę bez straty punktu. Drugie z rzędu zepsute zagranie oznacza podwójny błąd serwisowy i skutkuje przyznaniem punktu przeciwnikowi. Z zagrywki tenisista może zdobyć bezpośrednio punkt, jeśli pośle piłkę na drugą stronę zgodnie z przepisami i jego rywal nie będzie w stanie jej zreturnować (as serwisowy). Zmiana zawodnika serwującego następuje po każdym gemie. Po każdym gemie nieparzystym dochodzi do zmiany pola gry. Stronę kortu zawodnicy wymieniają po każdym secie.
Wymiana toczy się do momentu, w którym jeden z graczy wykona nieprawidłowe odbicie: uderzy piłkę w siatkę lub uderzy piłkę na aut (trafienie w linię jest dopuszczalne). Piłka po przejściu nad siatką może (ale nie musi) maksymalnie raz dotknąć ziemi zanim zostanie odbita przez drugiego zawodnika. Gra przerywana jest również w momencie, w którym któryś z zawodników dotknie siatki ciałem lub rakietą, nie wolno również odbijać piłki znajdującej się już po stronie przeciwnika.

Punktacja
Podstawową jednostką meczową w tenisie jest set. W przypadku pań mecz składa się z dwóch setów, panowie rozgrywają zwyczajowo trzy partie. Każdy set składa się z sześciu gemów, pod warunkiem, że któryś z graczy osiągnie przewagę dwóch gemów. W przeciwnym razie, przy stanie 6:6, dochodzi do tie-breaka. Tu gra się  do 7 punktów, z tym, że musi być zachowana zasada przewagi dwupunktowej. Pierwszy zagrywa tenisista, który rozpoczynał seta w polu serwisowym, po każdym nieparzystym punkcie następuje zmiana serwującego. Po sześciu punktach zawodnicy zmieniają się stronami kortu.

Pojedynczy gem toczy się do czterech zdobytych punktów. Pierwszą wygraną wymianę liczymy jako 15, kolejną 30, trzecią 40, a następna oznacza wygranego gema. W przypadku gdy obydwoje graczy zdobędzie po 40 punktów mamy równowagę i gra toczy się dalej na przewagi, aż do momentu, w którym jeden z zawodników zdobędzie dwa punkty z rzędu.


Zasady gry w baseball
Jakie są zasady judo?
Jak dobrać deskę snowboardową?
Żeglarstwo - jak żeglować?
Zasady gry w piłkę nożną - sprawdź, czy znasz wszystkie!
Angielski sport - poznaj zasady gry w krykieta!
5
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.