Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Rozrywka » Imprezy » Zawartość alkoholu we krwi , Jak obliczyć zawartość alkoholu we krwi

Jak obliczyć zawartość alkoholu we krwi?

Informacje o poradzie

JoannaJoanna

autor porady:
Joanna Nieć

spec. działu: Imprezy

dodano: 2011-11-03 13:35:13

wyświetleń: 2992

Słowa kluczowe

zobacz również

Aby obliczyć zawartość alkoholu we krwi, należy znać kilka podstawowych wartości: zawartość alkoholu (w gramach) w napoju alkoholowym, płeć osoby pijącej, która warunkuje zawartość płynów ustrojowych, w których rozpuszcza się alkohol oraz masę ciała.

Najpierw należy obliczyć, ile ml alkoholu znajduje się w 100 ml napoju alkoholowego. Niezbędna do tego jest znajomość procentowej zawartości alkoholu, która zawsze podana jest na opakowaniu trunku. Jeżeli wypijemy pół litra alkoholu o stężeniu 6% (co jest równe 6 ml) oznacza to, że spożyliśmy 30 ml alkoholu (5x6 ml).

Kiedy już wiemy, ile ml alkoholu znajduje się w spożywanym trunku, należy tę wartość przeliczyć na gramy. Informacją niezbędną do rozwikłania zagadki jest znajomość gęstości alkoholu etylowego, która wynosi 0,79 g/ml.

Zatem, jeśli w piwie jest 30 ml alkoholu, żeby poznać jego zawartość w gramach trzeba wartość w ml pomnożyć przez gęstość alkoholu etylowego (30 ml x 0,79 g/ml). Co daje wartość 23,7 g alkoholu.

Dalej rachujemy z uwzględnieniem płci pijącego, co z kolei wpływa na zawartość płynów ustrojowych (w tym krwi) w organizmie. Organizm kobiety zawiera ok. 60% płynów ustrojowych, a mężczyzny ok. 70% względem całkowitej masy ciała.

Następnie procentową zawartość płynów ustrojowych przeliczamy na kilogramy.

Jeśli mężczyzna waży 72 kg (a zawartość płynów ustrojowych w jego organizmie to 70%, czyli 0,7), to mnożąc przez siebie te dwie wartości, dowiemy się, że płyny ustrojowe u 72 kilogramowego mężczyzny ważą 50,4 kg.

Na podstawie powyższej wiedzy możemy obliczyć zawartość alkoholu we krwi. Trzeba liczbę gramów alkoholu podzielić przez wartość kilogramów płynów ustrojowych.

Odwołując się do powyższego przykładu 23,7 g należy podzielić przez 50,4 kg, co da pożądaną wartość równą 0,47 promila.

Uwaga:

Obliczona wartość jest jednak wstępna i bardzo przybliżona. W rachunkach nie uwzględnia się faktu, że alkohol nie przenika do płynów ustrojowych od razu (co zależy od długości picia, nasyceniu żołądka, czy czasu, który minął od spożycia alkoholu). Ponadto wartość wyrażająca zawartość płynów ustrojowych u mężczyzn i kobiet jest zależna m.in. od ilości tkanki tłuszczowej w organizmie.

Czysta wódka to nuda! Sprawdź nasze pomysły na drinki imprezowe
Menu imprezowiczów - co jeść przed imprezą, a co w trakcie? Dieta w punktach
Jak pić, żeby się nie upić? Imprezowe strategie picia
Nie unikaj aparatów! Dowiedz się, jak dobrze wyjść na imprezowych fotkach
Kac Twoim wrogiem! Poznaj 5 sposobów na uniknięcie kaca
Jak zorganizować imprezę dla licealisty?
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.