Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Rozrywka » Hobby » Kwiaty z filcu, Jak zrobić kwiat z filcu

Wielofunkcyjny kwiat-ozdoba z filcu - zrób go sama!

Informacje o poradzie

DominikaDominika

autor porady:
Dominika Olszewska

spec. działu: Handmade

dodano: 2011-09-05 13:47:56

wyświetleń: 4401

Słowa kluczowe

zobacz również

Filc jest idealnym materiałem do robienia kwiatów, zwłaszcza jeśli jest cienki. Z cienkiego filcu możemy wykonać trójwymiarowe ozdoby znacznie łatwiej niż z grubego materiału. Kwiaty, które z niego powstaną, mają mnóstwo uroku i mogą służyć do wielu celów – można z nich zrobić broszki, śliczne pierścionki, spinki do włosów. Można też zrobić ich więcej i potraktować jako niekonwencjonalny bukiet.

W sklepach dostępny jest filc w wielu kolorach, zatem kwiatek taki może stanowić kombinację Waszych ulubionych. Osobiście lubię wszelkie odcienie koloru różowego i fioletowego, dlatego też płatki mojego kwiatka są właśnie takie.

Jak się za to zabrać? Potrzebne są dwie plansze cienkiego filcu – fioletowego oraz ciemnoróżowego. Z tego pierwszego wycinamy bardzo ostrymi nożyczkami koło o średnicy 6 centymetrów, z drugiego – koło o 1 centymetr mniejsze (5 cm). Mniejsze koło kładziemy na większym, a przez ich środek przebijamy srebrną szpilkę z niewielką główką. Kawałek filcu zginamy po zewnętrznej jego stronie, około 5 milimetrów od miejsca, gdzie tkwi szpilka i zszywamy go nicią w identycznym kolorze jak materiał; tak, by zachował ten kształt. Robimy to samo jeszcze w trzech miejscach wokół szpilki. Ten zabieg ma spowodować, że materiał będzie uniesiony i pofałdowany, a przez to – bardziej będzie przypominał swoim wyglądem kwiat.

Teraz zajmiemy się szpilką, która będzie stanowiła łodygę naszego kwiatu. Ozdobimy ją w ten sposób, żeby przypominała prawdziwą łodyżkę. Nadziewamy na nią malutkie, okrągłe, zielone koraliki, a pomiędzy nimi umieszczamy niewielki koralik w tym samym kolorze w kształcie łezki. Musi on posiadać otwór przewiercony w poprzek, tuż przy cieńszej części. Jego kształt oraz ułożenie prostopadłe względem łodygi będą idealnie imitowały listek. Koniec szpilki – sam jej szpic – chwytamy cieniutkimi szczypcami i skręcamy drut „w ślimaka” aż do momentu, kiedy cała łodyga będzie zabezpieczona przed rozsypaniem się, a koraliki na tyle ścieśnione, żeby nie prześwitywał spomiędzy nich srebrny drucik.

Jeśli do tego kwiatka dodamy cienką i długą bazę do broszek, otrzymamy śliczną i oryginalną ozdobę do ubrania, czapki czy torebki. Gdy przymocujemy do niego krawat do zawieszek, to kwiatek będzie służył  nam jako wisiorek, który może zawisnąć na łańcuszku albo na żyłce. Jeżeli natomiast zostawimy w „naturalnym” stanie ii umieścimy w małym, szklanym wazoniku, okaże się śliczną ozdobą wybranego pomieszczenia.


Jak zrobić na drutach czapkę-sówkę dla dziecka?
Maleńkie buciki dla maleńkich stópek - robimy je na drutach!
W jaki sposób korzystać z blend w studiu i w plenerze?
Kolczyki, które przypomną nam o wakacjach - kolczyki z muszelek
Jak zrobić śliczne i ciepłe rękawiczki z jednym palcem?
Wyszywanie haftem krzyżykowym - instrukcja
1
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.