Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Rozrywka » Hobby » Ażury na drutach, Robótki na drutach schematy - jak zrobić ażury na drutach

Schematy robótek na drutach - jak zrobić ażury na drutach?

Informacje o poradzie

KatarzynaKatarzyna

autor porady:
Katarzyna Wyka

spec. działu: Kulinaria

dodano: 2011-12-28 15:15:02

wyświetleń: 13924

Słowa kluczowe

zobacz również

Jest taki stary dowcip, że obwarzanek to dziura oklejona ciastem. Tak samo rzecz się ma z ażurem na drutach – to system dziurek otoczonych dzianiną. O jego urodzie stanowią 3 podstawowe czynniki: układ dziurek, cienkość włóczki i dobrze dobrany rozmiar drutów.

Podstawową zasadą przy dzierganiu ażurów jest to, że każdemu zgubionemu oczku musi odpowiadać narzut. Jeśli więc umiesz zgubić oczko (przerobić dwa lub trzy razem) i zrobić narzut – możesz spokojnie podjąć się wykonania ażuru.

Tak naprawdę najtrudniejszą rzeczą jest pilnowanie, w którym miejscu schematu się jest – czyli który jego rząd właśnie przerabiasz. A to nie kwestia umiejętności robótkowych, ale kwestia organizacji. Pomocna może być karteczka post-it, przyklejona na schemacie i przesuwana po skończeniu rzędu albo licznik rzędów, założony na drut.

ażur

fot. Katarzyna Wyka

Najprostsze ażury wymagają zamykania oczek tylko na prawej stronie dzianiny. Te bardziej zaawansowane – jak na przykład słynne „Frost Flowers” – także po lewej. Podobnie jest z liczbą oczek – najłatwiejsze ażurki mają stałą ilość oczek w rzędzie, w trudniejszych może się ona zmieniać. Niektóre ażury pokrywają całą powierzchnię dzianiny, inne stanowią tylko dekoracyjną wstawkę.

Symbole stosowane w graficznych schematach różnią się w zależności od źródła. Najlepiej więc przed rozpoczęciem pracy dokładnie przeczytać legendę i przemyśleć użyte w niej oznaczenia i swoje umiejętności. Może przed wykonaniem próbki czy wyrobu musisz jeszcze poćwiczyć?


Jak oprawić zdjęcie? Radzi ekspert
Jak robić zdjęcia metodą otworkowa?
Jak zrobić wiszące kolczyki?
Chcesz zrobić zdjęcie księżyca? Przeczytaj jak!
Jak zrobić własnoręcznie prezent dla chłopaka? Sprawdź nasze propozycje!
Robótki ręczne - jak zrobić ścieg dżersejowy?
3
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.