Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Rozrywka » Hobby » Ażury na drutach, Robótki na drutach schematy - jak zrobić ażury na drutach

Schematy robótek na drutach - jak zrobić ażury na drutach?

Informacje o poradzie

KatarzynaKatarzyna

autor porady:
Katarzyna Wyka

spec. działu: Kulinaria

dodano: 2011-12-28 15:15:02

wyświetleń: 14322

Słowa kluczowe

zobacz również

Jest taki stary dowcip, że obwarzanek to dziura oklejona ciastem. Tak samo rzecz się ma z ażurem na drutach – to system dziurek otoczonych dzianiną. O jego urodzie stanowią 3 podstawowe czynniki: układ dziurek, cienkość włóczki i dobrze dobrany rozmiar drutów.

Podstawową zasadą przy dzierganiu ażurów jest to, że każdemu zgubionemu oczku musi odpowiadać narzut. Jeśli więc umiesz zgubić oczko (przerobić dwa lub trzy razem) i zrobić narzut – możesz spokojnie podjąć się wykonania ażuru.

Tak naprawdę najtrudniejszą rzeczą jest pilnowanie, w którym miejscu schematu się jest – czyli który jego rząd właśnie przerabiasz. A to nie kwestia umiejętności robótkowych, ale kwestia organizacji. Pomocna może być karteczka post-it, przyklejona na schemacie i przesuwana po skończeniu rzędu albo licznik rzędów, założony na drut.

ażur

fot. Katarzyna Wyka

Najprostsze ażury wymagają zamykania oczek tylko na prawej stronie dzianiny. Te bardziej zaawansowane – jak na przykład słynne „Frost Flowers” – także po lewej. Podobnie jest z liczbą oczek – najłatwiejsze ażurki mają stałą ilość oczek w rzędzie, w trudniejszych może się ona zmieniać. Niektóre ażury pokrywają całą powierzchnię dzianiny, inne stanowią tylko dekoracyjną wstawkę.

Symbole stosowane w graficznych schematach różnią się w zależności od źródła. Najlepiej więc przed rozpoczęciem pracy dokładnie przeczytać legendę i przemyśleć użyte w niej oznaczenia i swoje umiejętności. Może przed wykonaniem próbki czy wyrobu musisz jeszcze poćwiczyć?


Jak zrobić zawieszkę ze szkła weneckiego?
Jak wyposażyć domowe studio fotograficzne?
Co to jest oczko brzegowe i po co nam ono?
W jaki sposób własnoręcznie zbudować nasadkę pierścieniową na lampę błyskową?
Jak zrobić proste kolczyki?
Prezent na (prawie) każdą okazję - jak zrobić męską czapkę na drutach?
3
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.