Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Rozrywka » Hobby » Przysłona w aparacie, Jak działa przysłona w aparacie

Przesłona w aparacie fotograficznym - jak działa?

Informacje o poradzie

DawidDawid

autor porady:
Dawid Markiewicz

spec. działu: Sport i Hobby

dodano: 2011-03-09 11:29:47

wyświetleń: 1559

Słowa kluczowe

zobacz również

Przysłona reguluje ilość światła, która dociera do sensorów matrycy w aparacie cyfrowym lub błony światłoczułej w aparacie analogowym. Im mniej światła w miejscu, w którym chcemy robić zdjęcia, tym szerzej trzeba otworzyć przysłonę i odwrotnie, im więcej światła, tym przysłonę można mocniej przymknąć. Działanie przysłony podobne jest do działania ludzkiego oka. W ciemnościach nasze źrenice się powiększają, przy mocnym słońcu z kolei są małe.

 

Przysłona to zestaw listków, które zachodząc na siebie regulują wielkość otworu. Ustawia się ją skokowo. W większość aparatów fotograficznych otwarcie przysłony reguluje się co 1/2 stopnia naświetlenia, w bardziej zaawansowanych modelach, co 1/3 stopnia naświetlenia. Maksymalna wielkość przysłony, czyli największe jej otwarcie wyrażana jest najmniejszą liczbą, na przykład, f/1.4, f/2.8. Z kolei, najmocniejsze przymknięcie listków przysłony, wyrażane jest największą liczbą, na przykład, f/22.

Na każdym obiektywie znajduje się oznaczenie f/liczba. Obrazuje to stosunek przysłony do ogniskowej obiektywu. Oznaczenie f/liczba odnosi się do ułamka ogniskowej, przykładowo, f/2 oznacza że średnica otworu przysłony równa jest połowie ogniskowej obiektywu, f/4 to 1/4 ogniskowej obiektywu i tak dalej.

jak działa przysłonasxc.hu

Nie ma sztywnych reguł dotyczących ustawiania przysłony. Wszystko zależy od sytuacji zdjęciowej. Przyjęło się jednak, że z szerokich otworów korzystamy wtedy, kiedy światła nie jest za dużo lub kiedy chcemy uzyskać małą głębię ostrości. Średnie otwory przysłony umożliwiają uzyskanie najlepszej ostrości. Rozdzielczość obiektywu jest najlepsza, kiedy wartość przysłony oscyluje wokół wartości f/8 lub f/11. Przy dużej ilości światła, można przymknąć przysłonę maksymalnie. Małe otwory przysłony ustawiamy także wtedy jeśli zależy nam na dużej głębi ostrości. Przy wartości f/22 ostrość będzie się rozciągała praktycznie na całym zdjęciu.

 


Jak stworzyć izohelię?
Jak oprawić zdjęcie? Radzi ekspert
Co oznaczają symbole na matrycach?
Sekrety udanych zdjęć ślubnych - zdradza nasz ekspert
Jak wyposażyć domowe studio fotograficzne?
Jak ustawić przesłonę w aparacie? Radzi ekspert!
5
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.