Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Rozrywka » Hobby » Mieszanie kolorów podstawowych, Jak mieszać kolory podstawowe

Mieszanie barw dla niezaawansowanych - prosty instruktaż!

Informacje o poradzie

OlgaOlga

autor porady:
Olga Młodawska

spec. działu: Rysunek i Malarstwo

dodano: 2011-06-09 15:11:42

wyświetleń: 63575

Słowa kluczowe

zobacz również

Każdy z nas widział koło barw, ale czy wiemy jak z niego korzystać? Malując, nawet całkiem amatorsko trzeba zgłębić sztukę mieszania kolorów.

Za kolory podstawoweuznajemy takie barwy, których nie można uzyskać w wyniku mieszania innych kolorów. Podstawowe barwy pigmentów to: żółcień, purpura i błękit cyjanowy, w uproszczonym modelu jest to kolor: żółty, czerwony i niebieski. Poprzez mieszanie tych barw możemy uzyskać każdą inną dowolną barwę.

koło barwRys. Olga Modawska

KOŁO BARW

W przedstawionym obok kole barw, kolory podstawowe położone są naprzeciwko siebie. Poprzez zmieszanie ze sobą dwóch barw pierwotnych uzyskujemy barwy wtórne (kolory drugorzędne),w efekcie połączeń barw podstawowych uzyskujemy następujące kolory: niebieski+żółcień = zieleń. czerwień+niebieski=fiolet, żółcień+czerwień = oranż (rys.10). Aby otrzymać czysty kolor drugorzędny, barwy podstawowe mieszamy w równych proporcjach.

mieszanie kolorówRys. Olga Młodawska

Mieszanina każdego koloru drugorzędnego z jedną z barw podstawowych daje nam kolory trzeciego rzędu. Każdy kolor trzeciorzędny powstaje poprzez zmieszanie koloru podstawowego z najbliższym kolorem drugorzędnym. Trzeciorzędne barwy składają się w jednej trzeciej z barwy podstawowej i w dwóch trzecich z innej. Poprzez mieszanie barw ilość kolorów możemy rozszerzać praktycznie w nieskończoność.

mieszanie barwRys. Olga Młodawska


Nadchodzi wiosna! Zobacz jak robić doskonałe wiosenne zdjęcia!
Jak uzyskać na zdjęciu efekt rybiego oka?
Rybka z modeliny - zrób sama uroczą broszkę!
Jak zrobić proste kolczyki?
Co to jest puentylizm? Jak malować w tym stylu?
Handmade pierścionek z perełkami - spróbuj sama!
4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.