Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Rozrywka » Hobby » Makrofotografia - porady, Jak robić zdjęcia makro

Makrofotografia - podstawowe zasady

Informacje o poradzie

DawidDawid

autor porady:
Dawid Markiewicz

spec. działu: Sport i Hobby

dodano: 2011-03-01 15:25:36

wyświetleń: 1941

Słowa kluczowe

zobacz również

Makrofotografia to specjalistyczna gałąź fotografii wymagająca odpowiedniego sprzętu, który pozwoli utrwalić kwiaty, liście, pszczoły, biedronki oraz całą galaktykę niewielkich stworzeń i roślin, których na co dzień nie oglądamy, przynajmniej nie z takiej odległości jak na zdjęciach makro.

Do makrofotografii będzie nam potrzebny specjalny obiektyw lub chociaż pierścień pośredni, montowany pomiędzy korpusem a obiektywem. Pierścienie pośrednie wyglądają jak małe płaskie obiektywy. Ich wielką zaletą jest niezbyt wygórowana cena, można je kupić już za 100 zł. Pierścienie pośrednie można zamocować także do obiektywów makro, zwiększymy dzięki temu zakresu użytecznej ogniskowej. Warto zadbać o odpowiednie oświetlenie fotografowanej sceny. Zdjęcia makro najładniej wyglądają oświetlone miękkim, rozproszonym światłem. Można je robić przy świetle dziennym, ustawiając fotografowany obiekt w pobliżu okna, osłoniętego firanką lub innym rozpraszaczem światła. Często nie będą potrzebne nawet dodatkowe ekrany odbijające światło. Światło powinno, w miarę możliwości, równomiernie rozkładać się na fotografowanym obiekcie. Możemy wypróbować do tego celu również specjalną lampę pierścieniową do makrofotografii. Montuje się ją wokół obiektywu. Lampy tego typu składają się, w zależności od modelu, z kilku lub kilkunastu pojedynczych żródeł światła umieszczonych wewnątrz pierścienia. Taka konstrukcja zapewnia równomierne oświetlenie sceny z każdej strony i nie wymaga żadnych dodatkowych zabiegów.

Zdjęcia makro można robić w domu. Wystarczy zorganizować obiekt. Może to być, na przykład, kwiat kupiony w pobliskiej kwiaciarni. Wstawmy go do wazonu, dobierzmy odpowiednie tło (powinno być jednolite, aby nie rozpraszało uwagi), ustawmy aparat na statywie i dobierzmy odpowiednie parametry ekspozycji. W przypadku makrofotografii warto wypróbować mocne przymknięcie przysłony, f/22 zapewni odpowiednią dużą głębię ostrości. Czas naświetlania znacznie się wtedy wydłuży, ale fotografując w warunkach studyjnych, nie musimy obawiać się poruszenia obiektu. Inaczej jest w plenerze. Nawet w bezwietrzną pogodę, wszystkie rośliny są w nieustannym ruchu. Może to być niewidoczne na pierwszy rzut oka, natomiast na zdjęciach na pewno wyjdzie na jaw. W plenerze możemy szerzej otworzyć przysłonę, aby możliwie skrócić czas naświetlania, ale raczej wyłączmy automatyczny pomiar ostrości, ponieważ autofokus próbujący poradzić sobie z niezwykle małą głębią ostrości, w dodatku przy poruszających się obiektach, może doprowadzić nas do białej gorączki.

zdjęcia makro poradysxc.hu

I na koniec pamiętajmy, żeby fotografować obiekt z właściwej dla niego perspektywy, tak żeby znajdował się na osi obiektywu. Czasami będzie to wymagało przykucnięcia lub wręcz położenia aparatu na ziemi, niemniej warto pokusić się o taki zabieg, żeby pokazywać fotografowany obiekt z perspektywy jego małego świata. O statywie i wężyku spustowym nawet nie wspominam. Są one absolutnie niezbędne.


Nielubiane, ale konieczne - jak zszywać dzianinę?
Jak się nauczyć perspektywy w rysunku? Radzi specjkalista!
Poznaj podstawowe rodzaje oświetlenia w studio!
Jak opanować mieszanie barw? To nie takie trudne!
Chcesz dobrze wychodzić na zdjęciach? Poznaj sekrety modelek!
Jak zrobić doskonały czarno-biały portret?
1
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.