Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Rozrywka » Hobby » Jaki keyboard do nauki, Jaki keyboard na początek kupić

Jaki keyboard dla początkujących kupić?

Informacje o poradzie

ArturArtur

autor porady:
Artur Jabłoński

spec. działu: Muzyka

dodano: 2011-12-06 13:34:13

wyświetleń: 7910

Słowa kluczowe

zobacz również

W przypadku kupna jakiegokolwiek instrumentu, początkujący nie powinni celować w najtańsze modele. Rozumiem podstawowy argument, jakiego się wówczas używa: być może szybko się zniechęcę, nie będę mieć czasu, itd. Owszem, jest to możliwe, zawsze jednak można sprzedać instrument na przykład na allegro. Tymczasem tym, co zniechęci nas do gry - bardziej niż brak postępów - może się okazać tragiczne wykonanie sprzętu, które ów postęp uniemożliwi.

Decydując się na zakup pierwszego keyboardu należy zwrócić uwagę na trzy elementy. Po pierwsze, powinien on mieć minimum 5 oktaw (osiem dźwięków "C,D,E,F,G,A,H,C"), co daje 61 klawiszy na klawiaturze. Jest to najmniejsza ich liczba, na jaką możemy sobie pozwolić, by komfortowo uczyć się gry i mieć szansę na poprawne opanowanie utworów.

Druga, niezwykle istotna rzecz, tycząca się samej klawiatury – musi być ona „dynamiczna”. To znaczy, że jej głośność będzie zależała od siły, z jaką naciskamy klawisze – jeżeli będziemy to robić delikatniej, dźwięki będą cichsze, jeżeli mocniej – głośniejsze. To zróżnicowanie jest niezbędne, by prawidłowo opanować techniczne aspekty gry.

Trzecia cecha, którą powinien odznaczać się dobry keyboard dla początkującego, to obecność złącza MIDI, które pozwoli podłączyć nasz sprzęt do innych, na przykład do komputera, co pozwoli na zabawy z brzmieniem.

Innymi elementami, jak chociażby liczba podkładów nie należy się przejmować, bowiem nie mają większego wpływu na naukę gry, są jedynie miłym dodatkiem, który rozszerza paletę dostępnych dla nas typów brzmień, co na samym początku przygody z instrumentem jest niekonieczne – najważniejsze to skupić się na dobrym opanowaniu podstaw, a dopiero wówczas brać się za eksperymenty z dźwiękami. To częsty błąd gitarzystów elektrycznych, którzy rozpoczynają od gry na przesterowanych kanałach, chcąc brzmieć jak ich rockowi idole i w ten sposób psują dokładność swojej gry, bowiem zwyczajnie nie słyszą (nie zwracają uwagi) na popełniane błędy, które w dalszej perspektywie blokują ich rozwój. Odróżnij więc naukę gry od zabawy z keyboardem, by uniknąć podobnych zaniedbań.

Uwaga:

Jeżeli chodzi o cenę, ideałem byłoby wydanie około 1000 zł, na szczęście da się już kupić sensowny sprzęt za około 500 i to właśnie w te okolice celowałbym przy wyborze, by mieć pewność, że jakość wykonania i brzmienia będzie odpowiednia.

Jak oglądać i analizować zdjęcia?
Dlaczego warto korzystać z osłon do obiektywu?
Na jaki festiwal muzyczny w Polsce warto się wybrać?
Jak zrobić własnoręcznie prezent dla chłopaka? Sprawdź nasze propozycje!
Jak się nauczyć malować farbami plakatowymi?
Makrofotografia - podstawowe zasady
5
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.