Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Rozrywka » Hobby » Opaska z włóczki - hand made , Opaska z włóczki - jak zrobić

Jak zrobić włóczkową opaskę do włosów? Przeczytaj!

Informacje o poradzie

MonikaMonika

autor porady:
Monika Piotrowska

spec. działu: Handmade

dodano: 2011-06-16 13:25:35

wyświetleń: 4907

Słowa kluczowe

zobacz również

Na zimowe chłody, zamiecie i zawieje, w alternatywie dla czapki przyda się nam włóczkowa opaska do włosów. Zrobienie jej nie zajmuje wiele czasu, a przy okazji możemy poćwiczyć na szydełku półsłupki.

Naszą pracę zaczynamy od przygotowania włóczki i odpowiedniego szydełka. Użyjemy szydełka 8 lub 10 i dosyć grubej, ciepłej włóczki w dowolnym kolorze. Zaczynamy od zrobienia łańcuszka. Dla średniej wielkości głowy, odpowiedni łancuszek powinien składać się z ok. 60 oczek.

Zaczynamy od pętelki. Musi być dosyć luźna, żeby szydełko wraz z włóczką przechodziło przez nią dosyć swobodnie. Poszczególne oczka zawsze wykonujemy tak samo: nawijamy włóczkę na szydełko i zaczepiamy o haczyk, przeprowadzając przez pętelkę (oczko), które znajduje się na szydełku. Czynność powtarzamy tyle razy, ile potrzebujemy mieć oczek w naszym łańcuszku.

Gdy łańcuszek jest gotowy, pora zająć się pierwszym rzędem.

Wkładamy szydełko do pierwszego oczka łańcuszka (tego, które jest najbliżej szydełka) i nawijamy włóczkę na szydełko. Haczykiem przeprowadzamy włóczkę przez oczko. Powstają nam dwa oczka na szydełku. Musimy ponownie nabrać włóczkę na szydełko i tym razem przeprowadzić ją haczykiem przez oba oczka na szydełku, żeby na naszym szydełku ponownie znalazło się jedno oczko. Postępujemy tak z każdym oczkiem naszego łańcuszka. Gdy skończymy przerabiać ostatnie oczko w pierwszym rzędzie, musimy odwrócić robótkę na drugą stronę i przerobić od początku do końca kolejny rząd. Ile będzie tych rzędów, zależy tylko i wyłącznie od ciebie. Zwykle jest ich kilkanaście.

Kiedy skończymy przerabiać ostatni rząd, musimy zabezpieczyć opaskę ucinając włóczkę i przeciągając ją przez ostatnie oczko.

Pora połączyć dwa końce ze sobą tak, aby nasza praca zaczęła przypominać prawdziwą opaskę.

Należy złożyć opaskę końcami do siebie i przez oczka na brzegu przeciągnąć szydełkiem włóczkę. Kiedy przeciągniemy włóczkę przez wszystkie oczka, musimy włóczkę związać, żeby połączone końce się nie rozdzieliły.Gotowe.

Jeśli lubisz wykańczać przedmioty, doszyj do swojej opaski pompony lub wykonaj za pomocą szydełka kokardkę. Kokardka to nic innego, jak mały prostokąt, który przymocujesz do opaski za pomocą jeszcze mniejszego prostokącika. Robi się je identycznie jak opaskę, czyli za pomocą półsłupków.

Do wykonania pomponów potrzebujesz dwóch tekturowych kółek, które nakłada się na siebie i nawija na nie dookoła włóczkę. Gdy uznamy, że ilość włóczki na kółkach jest wystarczająca, przecinamy włóczkę między kółkami i obwiązujemy to miejsce krótkim kawałkiem włóczki. Pompon jest gotowy do przymocowania na opasce.

Taka samodzielnie wykonana opaska chroni uszy przed zimnem lepiej, niż niejedna sklepowa czapka.


Jak zrobić na drutach czapkę-sówkę dla dziecka?
Jak najlepiej przygotować zdjęcia do druku?
Robisz odbitki z RAW? Przeczytaj jak ustawić parametry!
Jak zrobić decoupage na drewnie? Przeczytaj!
Jak najlepiej przechowywać negatywy?
Małe i duże róże z modeliny - jak je zrobić?
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.