Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Rozrywka » Hobby » Jak zrobić lalkę, Lalka hand made

Jak zrobić lalkę? To proste! Przeczytaj!

Informacje o poradzie

MonikaMonika

autor porady:
Monika Piotrowska

spec. działu: Handmade

dodano: 2011-06-16 15:44:24

wyświetleń: 14558

Słowa kluczowe

zobacz również

Wykonanie szmacianej lalki jest prostsze niż może się wydawać. Jeśli posiadamy maszynę i podstawowe umiejętności szycia, z pewnością bez problemu wykonamy lalkę.

Materiał, z którego uszyjemy głowę, tułów, nogi i ręce, składamy na pół. Kredą rysujemy poszczególne części ciała. Szpilkami spinamy obie warstwy materiału, dzięki temu łatwiej będzie wyciąć poszczególne elementy. Kiedy części ciała są już wycięte, zszywamy je na maszynie. Obszywamy je ściegiem stębnowym na lewej stronie. Zostawiamy w każdej części ciała mały otwór, przez który (po przewróceniu na prawą stronę) wsadzimy wypełnienie.

Zanim wypchamy głowę, doszywamy poszczególne elementy. Włosy możemy wykonać z włóczki lub filcu, oczy z guzików lub koralików. Możemy je także wyszyć. Niektóre elementy możemy zrobić z tkaniny. Gdy głowa, włosy i twarz są gotowe, zabieramy się za wypełnianie całego ciała poliestrem. Dzięki poliestrowemu wypełnieniu będziemy mogli lalkę wyprać w razie potrzeby. Wypchane części ciała musimy połączyć ze sobą. Można zszyć je na maszynie albo ręcznie. Lalce brakuje jeszcze najważniejszego, a mianowice ubranka.

lalka tutorialFot. Monika Piotrowska

Kładziemy lalkę na złożonej na pół tkaninie lub filcu i obrysowujemy ją. To pierwszy krok do uszycia sukienki na miarę. Dziewczynki lubią przebierać swoje lalki, więc wszystkie ubranka staramy się robić tak, aby można było je rozpinać. Przydadzą się rzepy, guziki, zatrzaski i zamki.

Aby ozdobić i urozmaicić strój naszej lalki, doszywamy wstążki, tasiemki, koraliki i cekiny.

Lalka szmacianka jest gotowa. Zanim podarujemy ją dziecku, sprawdźmy, czy elementy są dobrze zamocowane. Jeśli dajemy lalkę bardzo małemu dziecku, zrezygnujmy z przyszywania guzików i koralików. Małe części mogą zostać połknięte.

Taka lalka to najlepsza przyjaciółka: nie obraża się i nie płacze; zawsze dochowuje tajemnicy. Zje nawet największego niewidzialnego zakalca i wypije każdą herbatkę z plastikowego serwisu, chwaląc piękno jego porcelany.

szycie lalkiFot. Monika Piotrowska

Uwaga:

różnych kawałków tkanin,
poliestrowego wypełnienia,
guzików,
włóczki,
filcu,
nici,
nożyczek,
maszyny do szycia,
kredy,
szpilki

Jak zrobić własnoręcznie zabawki? Radzi specjalistka handmade'u!
Jak zrobić kalendarz? To proste! Zrób własny kalendarz handmade!
Jak dobrze narysować krajobraz? Poznaj nasze sposoby!
Lubisz ozdoby w kształcie zwierząt? Zrób motylka z filcu!
Jak zrobić zielone kolczyki?
Jak zrobić własny pamiętnik? Zobacz i zrób swój!
3
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.