Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Rozrywka » Hobby » Decoupage na tkaninie, Decoupage na tkaninie krok po kroku

Jak zrobić decoupage na tkaninie? Sprawdź jakie to proste!

Informacje o poradzie

MonikaMonika

autor porady:
Monika Piotrowska

spec. działu: Handmade

dodano: 2011-05-18 15:51:46

wyświetleń: 7264

Słowa kluczowe

zobacz również

Decoupage na tkaninie jest równie łatwy w wykonaniu, jak na drewnie, metalu, czy szkle. Moim zdaniem technika ta jest mniej kłopotliwa, ponieważ nie wymaga użycia farb.

Do decoupage’u na tkaninie potrzebne są następujące przedmioty:

Będzie potrzebne:

serwetka z wybranym motywem,
medium do tkanin,
klej - może być to specjalny klej do decoupage’u na tkaninach, może być rozcieńczony wodą wikol (to zależy od tego, czy posiadamy medium do tkanin),
miękki pędzel,
nożyczki,
żelazko,
papier do pieczenia,
gazeta lub tektura.

Każdą pracę z decoupage’m zaczynymy od zaplanowania, jak będzie wyglądał motyw i gdzie go umieścimy. Radzę unikać chaosu - w decoupage’u chaotyczne działanie się nie sprawdza.

Wybrany motyw należy bardzo precyzyjnie wyciąć. Serwetka składa się najczęściej z trzech warstw. Potrzebna nam tylko jedna - zadrukowana, więc pozbywamy się dwóch spodnich warstw.

Zabezpieczamy tkaninę od spodu tekturką lub gazetą. Jeśli będziemy ozdabiać woreczek, torebkę lub koszulkę, wkładamy tekturkę tak, aby oddzielić od siebie warstwy materiału. Jeśli tego nie zrobimy, medium sklei nam tkaniny ze sobą.

Na zabezpieczoną tkaninę kładziemy wycięty motyw i nanosimy medium do tkanin zmieszane z odrobiną kleju albo specjalny klej do decoupage’u na tkaninach. Nakładamy je miękkim pędzelkiem w niewielkiej ilości. Staramy się nakładać je tak, aby nie wychodzić zbytnio poza kontury obrazka.

Warto zainwestować w dobrej jakości pędzle ze sztucznego włosia. Sztuczne włosie jest bardziej trwałe. Unikajmy bardzo tanich pędzli, które gubią włosie. Ciężko jest potem pozbyć się przyklejonych włosków z tkaniny.

Gdy medium wyschnie, zabezpieczamy obrazek przed zniszczeniem. Używamy w tym celu żelazka oraz papieru do pieczenia. Dzięki papierowi motyw nie przyklei się do żelazka. Przeprasowanie tkaniny utrwali naszą pracę przed zniszczeniem.

decoupage na tkaninieFot. Monika Piotrowska

Jeśli użyjemy medium i kleju wysokiej jakości, możemy prać tkaninę bez obaw, że ulegnie zniszczeniu. Nie przesadzajmy jednak z temperaturą. Tak ozdobione tkaniny należy prać w rękach w niskiej temperaturze.

Nie bójmy się ozdabiać obrusów, serwetek, koszulek, woreczków. Unikajmy ozdabiania pościeli i bielizny, które pierzemy często i w bardzo wysokiej temperaturze.

Do ozdabiania tkanin decoupage’m nie potrzebujemy farb, ale nic nie stoi na przeszkodzie, jeśli chcemy ich użyć. Do tkanin nadają się farby akrylowe, chromakryle i specjalne farby do tkanin. Pamiętajmy o tym, aby użyty kolor nie był zbyt ciemny, ponieważ przyklejony motyw może nie być widoczny na takim tle.


Jak tonować zdjęcia?
Kolczyki-sople nie tylko na zimę - jak je zrobić?
Jak zrobić decoupage na plastiku?
Jak zrobić samemu dekorację w stylu decoupage?
Jak zmienić zdjęcie z kolorowego na czarno-białe?
Jak zrobić lalkę? To proste! Przeczytaj!
5
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.