Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Rozrywka » Hobby » Chustecznik decoupage , Jak zrobić chustecznik

Jak zrobić chustecznik ze wzorem decoupage?

Informacje o poradzie

MonikaMonika

autor porady:
Monika Piotrowska

spec. działu: Handmade

dodano: 2011-06-16 14:37:02

wyświetleń: 6795

Słowa kluczowe

zobacz również

Wykonanie chustecznika i ozdobienie go techniką decoupage jest bardzo łatwe. Potrzebny nam drewniany chustecznik, najlepiej z surowego drewna lub pudełko z bardzo grubej tektury. Drewniany chustecznik kupujemy w sklepie z drewnianymi przedmiotami lub w sklepie dla hobbystów. Ja preferuję serwisy aukcyjne, ponieważ ceny są konkurencyjne, a przy zakupie większej ilości przedmiotów oszczędzam na wysyłce; no i oszczędność czasu jest również znaczna.

 

  • 1 Chustecznik z drewna nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania. Pracę zaczynamy od pomalowania go. Możemy użyć w tym celu zarówno pędzla, jak i wałka. Aby uzyskać efekt cieniowania, potrzebujemy pędzla gąbkowego. Najlepsze do malowania przedmiotów z drewna są farby akrylowe. Pamiętajmy o odpowiednim dobraniu kolorów do wyciętego motywu. Tło nie może być zbyt ciemne, ponieważ obrazek nie będzie wyraźny. Chustecznik decoupage

    Fot. Monika Piotrowska

  • 2 Gdy farba wyschnie, zabieramy się za przyklejanie wyciętych motywów. Jeśli używamy serwetki, to poszczególne jej warstwy rozdzielamy. Używamy wyłącznie zadrukowanej warstwy. Serwetkę zamaczamy w wodzie na ok. 30 sekund. Po tym czasie wyciągamy obrazek i osuszamy ręcznikiem papierowym. Obrazek kładziemy w wybranym miejscu i pokrywamy go wikolem rozcieńczonym wodą. Jeśli do zdobienia chustecznika używasz papieru velo i przeznaczonego do niego kleju, nałóż klej na powierzchnię pudełka, przyklej motyw, i jeszcze raz pokryj go klejem. Pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw szlifujemy delikatnie powierzchnię bardzo drobnym papierem ściernym i usuwamy powstały w ten sposób kurz. Pamiętajmy o tym, że dno chustecznika pomalować i polakierować osobno. Dno otwiera się i możemy dzięki temu wkładać do środka chusteczki. Jeśli malujemy i polakierujemy całość, dno sklei się z resztą chustecznika i otwarcie go stanie się niemożliwe.
  • 3 Techniką decoupage’u nie da się ozdobić tekturowych pudełek, w których sprzedawane są chusteczki higieniczne. Taka tektura jest zbyt cieńka. Użycie farb akrylowych, klejów i lakieru sprawi, że pudełko zdeformuje się. Dlatego polecam wykonanie chustecznika z pudełka po obuwiu. Gruba tektura, czy karton są zdecydowanie lepsze do tego celu. Jedyne, co musimy zrobić, to wyciąć w pokrywce otwór, przez który wyciągać będziemy chusteczki. Jeśli pudełko jest zbyt duże, możemy je za pomocą nożyczek, linijki i ołówka zmniejszyć. Pudełko ozdabiamy w dokładnie taki sam sposób, jak chustecznik z surowego drewna. Chustecznik decoupage

    Fot. Monika Piotrowska

  • 4 Taki chustecznik wygląda zdecydowanie lepiej, niż chusteczki w poniszczonej folii lub pogniecione pudełko. No i dodatkowo świetnie nadaje się na prezent.

Jak zrobić decoupage na szkle? Przeczytaj!
Jak robić zdjęcia dzieciom? Radzi ekspert
Jak zrobić bluzeczkę na drutach dla dziewczynki?
Jak zrobić wiosenne kolczyki?
Jak "wyciąć" zdjęcie z filmu? O uzyskiwaniu klatek z filmu!
Wielofunkcyjny kwiat-ozdoba z filcu - zrób go sama!
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.