Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Rozrywka » Hobby » Rysowanie w perspektywie, Jak rysować w perspektywie

Jak się nauczyć perspektywy w rysunku? Radzi specjkalista!

Informacje o poradzie

OlgaOlga

autor porady:
Olga Młodawska

spec. działu: Rysunek i Malarstwo

dodano: 2011-06-09 10:59:27

wyświetleń: 45428

Słowa kluczowe

zobacz również

Umiejętność rysowania w perspektywie jest niezbędna dla prawidłowego ukazania wrażenia trójwymiarowości przedmiotu na płaszcyźnie. Istnieje wiele rodzajów perspektywy i cały szereg opracowań na ten temat. Tutaj skupimy się jednak na prostych ćwiczeniach, pomagających opanować podstawowe zasady perspektywy, które umożliwią praktyczne wykorzystyanie jej w rysunku.

Spośród szeregu perspektyw podstawową jest perspektywa zbieżna. Widoczne na rysunku obok kreski to podstawowe linie tej perspektywy: linia pozioma to linia horyzontalna (będąca poziomem wzroku), punkt zaznaczony na niej to miejsce zbiegu perspektywy, a dochodzące do niego linie to linie zbiegu - na tych liniach wykreślamy rysunek (rys.17).Wykreślmy te linie, postarajmy się to zrobić bez użycia linijki. Teraz między liniami zbiegu po każdej ze stron dorysujmy pionowe kreski. Prosta perspektywa z centralnym punktem zbiegu jest gotowa. Możemy dorysować uproszczone korony drzew oraz ćwiczyć wrysowywać coraz bardziej skomplikowane elementy.

perspektywa rysunkiRys. Olga Młodawska

Narysujmy teraz bryłę w perspektywie, Rysujemy kwadrat widziany od przodu, z każdego kąta kwadtatu wyprowadźmy linie prowadzące do punktu zbiegu, na tych liniach wyprowadzamy rysunek reszty bryły, tak jak na ilustracji zamieszczonej obok.

nauka rysowaniaRys. Olga Młodawska

Teraz rozrysujmy perspektywę z przesuniętym punktem zbiegu. Również narysujmy linię horyzontalną i zaznaczmy miejsce zbiegu linii. Teraz wyprowadżmy linie, jednak jeśli punkt zbiegu został przesunięty w prawo to kąt między liniami perspektywicznymi po prawej musi być większy, a po lewej mniejszy. Dorysujmy pionowe kreski, rysując np. latarnie. Pamiętajmy również o istnieniu perspektywy powietrznej, im przedmioty znajdują się dalej od patrzącego tym kontur jest bardziej rozmyty, a kolory mniej wyraźne.

szkicowanie podstawyRys. Olga Młodawska


Dlaczego warto zapisywać zdjęcia w formacie RAW?
Jak kreatywnie wykorzystać balans bieli?
Nadchodzi wiosna! Zobacz jak robić doskonałe wiosenne zdjęcia!
Jak się nauczyć narysować człowieka? Porada z rysunkami!
Chcesz się nauczyć rysować? Przeczytaj, jak zacząć!
Czym jest addytywne mieszanie barw? Jak to robić?
4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.