Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Rozrywka » Hobby » Rysowanie w perspektywie, Jak rysować w perspektywie

Jak się nauczyć perspektywy w rysunku? Radzi specjkalista!

Informacje o poradzie

OlgaOlga

autor porady:
Olga Młodawska

spec. działu: Rysunek i Malarstwo

dodano: 2011-06-09 10:59:27

wyświetleń: 42923

Słowa kluczowe

zobacz również

Umiejętność rysowania w perspektywie jest niezbędna dla prawidłowego ukazania wrażenia trójwymiarowości przedmiotu na płaszcyźnie. Istnieje wiele rodzajów perspektywy i cały szereg opracowań na ten temat. Tutaj skupimy się jednak na prostych ćwiczeniach, pomagających opanować podstawowe zasady perspektywy, które umożliwią praktyczne wykorzystyanie jej w rysunku.

Spośród szeregu perspektyw podstawową jest perspektywa zbieżna. Widoczne na rysunku obok kreski to podstawowe linie tej perspektywy: linia pozioma to linia horyzontalna (będąca poziomem wzroku), punkt zaznaczony na niej to miejsce zbiegu perspektywy, a dochodzące do niego linie to linie zbiegu - na tych liniach wykreślamy rysunek (rys.17).Wykreślmy te linie, postarajmy się to zrobić bez użycia linijki. Teraz między liniami zbiegu po każdej ze stron dorysujmy pionowe kreski. Prosta perspektywa z centralnym punktem zbiegu jest gotowa. Możemy dorysować uproszczone korony drzew oraz ćwiczyć wrysowywać coraz bardziej skomplikowane elementy.

perspektywa rysunkiRys. Olga Młodawska

Narysujmy teraz bryłę w perspektywie, Rysujemy kwadrat widziany od przodu, z każdego kąta kwadtatu wyprowadźmy linie prowadzące do punktu zbiegu, na tych liniach wyprowadzamy rysunek reszty bryły, tak jak na ilustracji zamieszczonej obok.

nauka rysowaniaRys. Olga Młodawska

Teraz rozrysujmy perspektywę z przesuniętym punktem zbiegu. Również narysujmy linię horyzontalną i zaznaczmy miejsce zbiegu linii. Teraz wyprowadżmy linie, jednak jeśli punkt zbiegu został przesunięty w prawo to kąt między liniami perspektywicznymi po prawej musi być większy, a po lewej mniejszy. Dorysujmy pionowe kreski, rysując np. latarnie. Pamiętajmy również o istnieniu perspektywy powietrznej, im przedmioty znajdują się dalej od patrzącego tym kontur jest bardziej rozmyty, a kolory mniej wyraźne.

szkicowanie podstawyRys. Olga Młodawska


Jak poprawnie używać lampy błyskowej? Radzi ekspert
Jak usunąć szumy ze zdjęć?
Jak się nauczyć malować portret?
Jak kreatywnie wykorzystać balans bieli?
Wyhaftuj ciekawy prezent - instrukcja
Kurs rysowania zwierząt? Poznaj podstawy!
4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.