Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Rozrywka » Hobby » Malowanie na tkaninie, Jak malować na tkaninie

Jak się nauczyć malowania na tkaninie?

Informacje o poradzie

OlgaOlga

autor porady:
Olga Młodawska

spec. działu: Rysunek i Malarstwo

dodano: 2011-06-08 14:41:38

wyświetleń: 7875

Słowa kluczowe

zobacz również

Za pomocą farb do malowania na tkaninach możemy w bardzo efektowny sposób ozdobić materiał z włókien naturalnych bądź syntetycznych.Na rynku istnieje bogata oferta firm oferujących farby w bogatej gamie kolorystycznej. Oprócz zwykłych barw dostępne są kolory metaliczne oraz świecące nocą - luminescencyjne. Kolory można mieszać ze sobą co pozwala na uzyskanie jeszcze ciekawszych efektów. Farby charakteryzują się dobrą odpornością na pranie, prasowanie i czyszczenie chemiczne.

 

Będzie potrzebne:

tkanina, którą chcemy ozdobić
farby do malowania na tkaninach (dostępne w sklepie z artykułami dla plastyków)
pędzelki różnej grubości, najlepsze będą ze szczeciny
drewniana ramka na którą naciągamy materiał
cerata bądź kawałek tekturki do podłożenia pod spód malowanego materiału
klipsy bądź pinezki do przymocowania materiału na ramce
  • 1 Na początku należy uprać tkaninę, którą chcemy ozdobić, spowoduje to, że farba będzie lepiej przylegać do materiału.
  • 2 Następnie wybierzmy motyw, który chcemy namalować. Jest wiele dostępnych szablonów dostępnych w internecie, możemy też wymyślić własny wzór. Obrazek należy nanieść na tkaninę, możemy odrysować go ołówkiem bądź przerysować używając kalki technicznej. Gdy mamy już naszkicowany motyw usztywniamy tkaninę naciągając ją na ramkę.
  • 3 Pod malowany fragment tkaniny dobrze jest podłożyć ceratę bądź kawałek tekturki, na wypadek gdyby farba przesiąknęła.
  • 4 Malujemy wybrany motyw, w tym celu najlepiej używać pędzelka ze szczeciny o krótkim włosiu. Po namalowaniu czekamy aż farba wyschnie, około 2 godziny, a następnie utrwalamy motyw prasując go żelazkiem. W tym celu używamy papieru do pieczenia, a temperaturę dostosowujemy do rodzaju tkaniny. Prasujemy przez około 3 minuty.
  • 5 Utrwalanie. W celu zabezpieczenia barw materiały należy prać w temperaturze 40 stopni - przy farbach metalicznych i luminescencyjnych; oraz 60 stopni przy użyciu zwykłych farb.

Jak i czym malować na ubraniach? Praktyczny poradnik!
Jak się nauczyć malowania na jedwabiu?
Jak zrobić własnoręcznie zabawki? Radzi specjalistka handmade'u!
Jak dobrze namalować zachód słońca?
Zdradzamy tajemnicę robienia dobrych zdjęć - poradnik dla początkujących
Jak malować na porcelanie? Przeczytaj!
5
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.