Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Rozrywka » Hobby » Nauka malowania obrazów, Jak nauczyć się malować krok po kroku

Jak się nauczyć malować obrazy? Porady krok po kroku!

Informacje o poradzie

OlgaOlga

autor porady:
Olga Młodawska

spec. działu: Rysunek i Malarstwo

dodano: 2011-06-13 14:57:40

wyświetleń: 20779

Słowa kluczowe

zobacz również

Malować każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej…można powiedzieć parafrazując słowa znanej piosenki. Prawda jest jednak taka, że aby malować trochę lepiej niż trochę gorzej, konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Malarstwo jest trudniejszeod rysunku,którego nauczyć może się praktycznie każdy. W malarstwie operujemy barwą, a pomijając sprawy techniczne, takie jak perspektywa, technika mieszania kolorów czysposób nakładania farby, to żeby obraz wykonany był poprawnie i cieszył oko, artysta musiczuć kolory ( i nie chodzi o zmysł powonienia).

  • 1 Inspiracje i łyk wiedzy. Naukę malowania warto zacząć od obserwacji dzieł mistrzów. Możemy wybrać się na wystawę do muzeum, galerii sztuki, przeglądać albumy z malarstwem. Przyjrzyjmy się jak artyści radzili sobie z kolorem, jak nakładali światłocień, jaka jest faktura malowanych przez nich obrazów, jak mieszają i rozkładają się na obrazie barwy. Czy malowali wyraźną plamą, czy też stosowali bardziej delikatny modelunek. Zapoznajmy się z technikami malarskimi i ich historią.
  • 2 Akcesoria. Zaopatrzmy się w odpowiednie artykuły dla plastyków. Na pewno niezbędne będą pędzle, brystole, farby, ołówki. W zależności od techniki, którą wybierzemy potrzebne będą również inne odpowiednie materiały: specjalne podobrazia, rozcieńczalniki itd. Kupując farby osobno, nie w kompletach, starajmy się aby tubki/pojemniki miały tą samą objętość, w malarstwie akrylowym i olejnym wyjątek stanowi farba biała, której zazwyczaj zużywamy więcej. Naukę malarstwa warto zacząć od ćwiczeń z wykorzystaniem wąskiej gamy kolorystycznej, wychodząc od 2-3 kolorów.
  • 3 Ćwiczenia. Przed przystąpieniem do malowania należy nauczyć się podstawowych rzeczy: jaką pozycję przyjąć przy sztaludze, jak trzymać pędzel, jak wykreślić perspektywę oraz znać przynajmniej w teorii podstawy mieszania kolorów. Pozycja, która przyjmujemy malując, powinna umożliwić nam obserwację malowanego obiektu, a także pozwolić na wykonywanie swobodnych ruchów ręką podczas malowania. Kiedy jesteśmy odpowiednio przygotowani przechodzimy do ćwiczeń. Na początek przygotujmy akrylową farbę w kolorze białym oraz niebieskim, a także pędzle szczeciniaki, okrągły i płaski (np. nr 6). Można zacząć od namalowania bryły np. sześcianu w ujęciu perspektywicznym. Na okrągły pędzel nabierzmy nieco rozcieńczonej w wodzie niebieskiej farby, a następnie końcówką pędzla namalujmy kontury sześcianu, zaznaczając także kontur cienia, który rzuca. Teraz rozmieszajmy w różnych proporcjach farbę białą i niebieską, a następnie płaskim pędzlem zamalujmy ścianki naszego sześcianu. Trzeba pamiętać, że jeśli bryła ma w rzeczywistości np. biały kolor, to biel tą zostawiamy tylko w jej najjaśniejszych miejscach, jeżeli więc światło pada z góry, górną ścianę sześcianu pozostawmy niezamalowaną lub pokrytą białą farbą. Przyjrzyjmy się, która ścianka jest najciemniejsza i tam dodajmy więcej niebieskiego, ściankę obok zamalujmy kolorem o parę tonów jaśniejszym, domalujmy najciemniejszą plamę - cień. Ćwiczmy dalej malując inne bryły, lub całe kompozycje brył. Namalujmy np. kulę, a później spróbujmy namalować jabłko Poćwiczmy mieszanie kolorów.
  • 4 Kompozycja. Gdy wykonamy już ćwiczenia możemy zabrać się za malowanie obrazu. Ustawmy np. martwą naturę, a pracę zacznijmy od bardzo ważnej sprawy - kompozycji. Praca powinna tworzyć spójną całość, a nie składać się z doklejanych do siebie kawałków. Oglądając obraz widz nie powinien odnosić wrażenia, że to co widzi zostało odcięte od większej całości. Zaczynając malować wybierajmy większe formaty podobrazia, w znacznym stopniu ułatwi nam to naukę. Wykonajmy szkic, przy użyciu ołówka lub robiąc podmalówkę rozcieńczoną farbą. Zaznaczmy miejsca najbardziej zacienione, pamiętając o odpowiednim rozmieszczeniu poszczególnych elementów na obrazie.
  • 5 Malujemy. Na podmalówkę zaczynamy nakładać warstwy farby. Robimy to używając grubego pędzla. Za jego pomocą nakładamy barwne plamy. Starajmy się wymodelować w ten sposób bryłę przedmiotu. Zwróćmy również uwagę na to jak nakładamy farbę, kierunek jej nanoszenia powinien dodatkowo podkreślić kształt malowanego obiektu. Bądźmy cierpliwi i nie przejmujmy się jeśli początkowo nam nie wychodzi. Pamiętajmy aby nie zagłębiać się od razu w szczegóły. Detale i bliki świetlne malujemy na końcu. Co jakiś czas róbmy sobie przerwę aby spojrzeć na obraz „świeżym okiem”, odejdźmy na kilka kroków od obrazu i sprawdźmy czy nie wymaga korekty. I ważne, obraz malujemy całościowo, nie doprowadzajmy do sytuacji kiedy jedna część jest prawie ukończona, a druga pozostaje w fazie podmalówki.

Jak rysować grafitti? To nie takie trudne! Przeczytaj!
Jak się nauczyć malować anioła? Zobacz naszą poradę!
Jak się nauczyć malować farbami olejnymi?
Jak się nauczyć malować martwą naturę?
Jak wykonać ozdoby z bibuły?
Jak się nauczyć malować farbami akrylowymi?
4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.