Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Rozrywka » Hobby » Malowanie farbami plakatowymi, Jak malować farbami plakatowymi

Jak się nauczyć malować farbami plakatowymi?

Informacje o poradzie

OlgaOlga

autor porady:
Olga Młodawska

spec. działu: Rysunek i Malarstwo

dodano: 2011-06-13 12:09:06

wyświetleń: 15133

Słowa kluczowe

zobacz również

Farby plakatowe to dosyć gęste, kryjące farby wodne. Często nazywane są tańszą odmianą gwaszu. Farby te dostępne są w tubkach oraz plastikowych pojemniczkach, możemy je kupić w zestawach lub na sztuki. „Plakatówki”, bo tak powszechnie nazywa się te farby,idealnie nadają się do nauki malowania, nie są drogie, a z racji tego, że są farbami kryjącymi, wykonanie korekty nie jest aż tak trudne jak w przypadku farb akwarelowych.

Do wykonania obrazu w technice farb plakatowych potrzebujemy:

FARBY: Farby plakatowe możemy kupić w tubkach lub plastikowych pojemniczkach, dostępne są zarówno w kompletach jak i na sztuki, kupując farby „szkolne”sprzedawane w plastikowych pojemniczkach i zapakowanych zestawach, zwróćmy uwagę czy mają kremową konsystencje, ponieważ zeschniętą farbą niewiele się zdziała.

PĘDZLE: Pędzle stosujemy takie jak w technice akwareli, czyli miękkie, najlepiej wykonane z naturalnego włosia (np. sobola lub kuny), możemy używać również pędzli ze szczeciny świńskiej lub syntetycznych szczeciniaków, zwłaszcza jeśli malujemy na dużych formatach.

PAPIER: Możemy malować na tekturze lub zwykłym białym albo kolorowym brystolu, lepiej jednak używać chłonnego papieru do farb wodnych, dostępnym w sklepie z asortymentem dla plastyków, gdyż plakatówki lubią wodę, przez co nazbyt cienki papier może się odkształcać.

Pod obraz malowany farbą plakatową możemy wykonać szkic, używając węgla, ołówka lub rozwodnionej farby. Plakatówki są farbami kryjącymi, malując nie musimy więc być aż tak ostrożni jak w przypadku farb akwarelowych. Źle nałożoną farbę można poprawić po wyschnięciu pokrywając ją kolejną warstwą. „Plakatówkami” maluje się na suchym lub wilgotnym papierze. Farba po wysychając matowieje i płowieje.

Malując farbami plakatowymi rozpoczynamy zwykle od położenia tonów ciemnych, a później wprowadzamy tony jaśniejsze i światło. Farby plakatowe można mieszać z innymi technikami,np. z akwarelą, akrylem, pastelami lub tuszem. Dzięki takim połączeniom uzyskamy ciekawe efekty, pamiętajmy jednak, że akwarela jest farbą transparentną i nałożenie jej na farbę plakatową na niewiele się zda. Możemy natomiast ładnie pogłębić kolor akwareli nanosząc na nią farbę plakatową, i zestawiając akwarelowe laserunki z partiami obrazu pokrytymi farbą plakatową.


Jak rysować grafitti? To nie takie trudne! Przeczytaj!
Od czego zacząć naukę gry na pianinie?
Jak się nauczyć malować farbami akrylowymi?
Jak się nauczyć malowania na tkaninie?
Jak zrobić bransoletkę z rolki po taśmie klejącej? Sprawdź!
Jak się nauczyć rysować postacie z mangi?
3
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.