Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Rozrywka » Hobby » Malowanie farbami akrylowymi, Jak malować farbami akrylowymi

Jak się nauczyć malować farbami akrylowymi?

Informacje o poradzie

OlgaOlga

autor porady:
Olga Młodawska

spec. działu: Rysunek i Malarstwo

dodano: 2011-06-08 09:31:34

wyświetleń: 16879

Słowa kluczowe

zobacz również

Malarstwo akrylowe jest dość młodą techniką, powstałą w latach 30-tych ubiegłego stulecia, ale na większą skalę upowszechniło się w latach 50-tych XX wieku. Jednymi z pierwszych artystów, którzy zaczęli stosować farby akrylowe był Jackson Pollock. Największą popularność tej technice przyniósł pop art.

PRZYBORY DO MALOWANIA: Akryl możemy nanosić pędzlami z włosia naturalnego lub sztucznego, jeśli chcemy uzyskać ciekawą fakturę, możemy malować używając szpachelki, możliwości jest wiele i zależą od naszej wyobraźni.

PODOBRAZIE: Farbami akrylowymi można malować na płótnie, desce, papierze, płycie wiórowej, tworzywie sztucznym, praktycznie nie ma ograniczeń co do podobrazia.

TECHNIKA MALOWANIA: Technika malowania akrylami jest taka jak przy użyciu farb wodnych, jednak akryl ma szersze zastosowanie niż np. tempera. Akryl daje duże możliwości malarskie,sporym plusem jest fakt, że farba jest rozcieńczana wodą lub specjalnym przeznaczonym do tego celu medium- matowym lub błyszczącym. Efekt który chcemy uzyskać zależy od nas. Możemy posługiwać się akrylami tak jak farbami akwarelowymi. Rozcieńczać farby wodą i nanosić na suchy bądź lekko zwilżony papier, pamiętajmy jednak, że farba akrylowa schnie szybko i barwy nie zlewają się tak miękko jak przy akwarelach. Możemy również malować tak jak farbami olejnymi, jednak w tym wypadku lepiej rozcieńczać farby specjalnym medium aby kolory zachowały swoją intensywność. Doskonale akryl sprawdza się również w technikach mieszanych, łączony z gwaszem,ołówkiem itp. Farbę można nanosić grubszymi warstwami, tworzyć różnorodne faktury. Po wyschnięciu farba jest wodoodporna, obraz można zabezpieczyć używając werniksu.


Czy można się nauczyć szkicować ołówkiem?
Jak się nauczyć rysować detale? Przeczytaj!
W jaki sposób namalować olejny obraz?
Jak namalować udany akt? Przeczytaj naszą poradę!
Jak się nauczyć malować farbami olejnymi?
W jaki sposób wybrać kurs rysunku? Na co zwrócić uwagę?
3
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.