Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Rozrywka » Hobby » Malowanie na porcelanie, Malowanie na porcelanowej zastawie technika

Jak malować na porcelanie? Przeczytaj!

Informacje o poradzie

OlgaOlga

autor porady:
Olga Młodawska

spec. działu: Rysunek i Malarstwo

dodano: 2011-06-13 15:15:16

wyświetleń: 3645

Słowa kluczowe

zobacz również

Malowanie na porcelanie jest bardzo podobne do malowania na szkle. Większość dostępnych na rynku farb dla hobbystów przeznaczonych do malowania na powierzchniach szklanych nadaje się również do malowania ceramiki, w tym porcelany.

Będzie potrzebne:

Porcelanowy przedmiot, który chcemy ozdobić, może to być np. filiżanka i spodeczek
Farby przeznaczone do malowania na porcelanie (dostępne w sklepie z artykułami dla plastyków)
Preparat do odtłuszczenia malowanego przedmiotu (np. „Ox Gall” dostępny w sklepie z artykułami dla plastyków) lub spirytus
Konturówka do malowania na porcelanie (czyli gęsta farba ze specjalnym aplikatorem umożliwiającym malowanie bezpośrednio z tubki, dostępna w sklepie z art. dla plastyków)
Pędzelki różnych grubości,
Waciki kosmetyczne,
Ręczniki papierowe,
Paleta na mieszanie farb (np. plastikowy talerzyk)

1. Nasączoną spirytusem lub „Ox Gallem” ściereczką przecieramy przeznaczony do dekoracji przedmiot, ma to na celu odtłuszczenie jego powierzchni, aby zapewnić maksymalną spójność farby z podłożem.

2. Konturówką precyzyjnie i powoli rysujemy kształt, który będziemy wypełniali farbą. Możemypopuścić wodze fantazji i malować z wyobraźni albo wspomagać się gotowymi motywami. Warto przejrzeć internet i poszukać polskich lub zagranicznych stron, na których znajdziemy wiele interesujących wzorów. Dobrym pomysłem jest też inspirowanie się obrazkami z książeczek dla najmłodszych, przedstawione tam obrazki cechuje zazwyczaj prosta do narysowania forma i kolorowe wypełnienie. Przy malowaniu konturu zachowajmy cierpliwość i pewną rękę. Gdy już narysujemy obrys należy poczekać aż farba zupełnie wyschnie, inaczej mogłaby się łatwo rozmazać lub zlać z farbą, którą będziemy wypełniali motyw. Zarówno konturówki jak i farby służące do wypełniania mają bardzo bogatą gamę kolorystyczną, jeśli nie chcemy inwestować dużej kwoty, a nie wiemy na jaki kolor konturu zdecydować się na początku, wybierzmy czerń, gdyż jest ona najbardziej uniwersalna.

3. Przechodzimy do malowania wypełnienia. Tutaj możemy zaszaleć z kolorami, nakładać plamy czystych barw, robić barwne melanże mieszając farbki na powierzchni porcelany, lub na palecie, kropkować, cieniować motywy itp.Pamiętajmy, że farby od tego samego producenta możemy mieszać ze sobą. Do malowania używajmy cienkich, precyzyjnych pędzelków, najlepiej z naturalnego włosia (np. wiewiórki lub sobola). Jeżeli niechcący wyjedziemy farbką poza kontur lub coś nam się rozmaże, przy użyciu bawełnianej pałeczki usuńmy farbę. Jeżeli chcemy aby kolory były intensywne i kryjące nanieśmy kilka warstw farby, czekając aż każda kolejna warstwa wyschnie.

4. Po zakończonej pracy odstawiamy przedmiot do całkowitego wyschnięcia farby na około dobę, niektóre farby w celu podniesienia wytrzymałości wymagają dodatkowego wypieczenia. W takim przypadku pomalowane przedmioty wkładamy do nagrzanego do 160 stopni piekarnika i pozostawiamy w nim na około 45 min. (dokładne informacje o czasie schnięcia i wypiekania producent zamieszcza na opakowaniach farby).

ag spec
Jak się nauczyć malować farbami akrylowymi?
Komputer nie wykrył aparatu? Przeczytaj co zrobić!
Jak się nauczyć malować farbami plakatowymi?
Jak robić zdjęcia ludziom? Przeczytaj nasze porady!
Jak robić zdjęcia samochodowe? Przeczytaj rady specjalisty!
Jak namalować udany akt? Przeczytaj naszą poradę!
5
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.