Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Rozrywka » Hobby » Chusta na drutach, Jak zrobić prostą chustę na drutach

Instruujemy, jak zrobić prostą chustę na drutach!

Informacje o poradzie

KatarzynaKatarzyna

autor porady:
Katarzyna Wyka

spec. działu: Kulinaria

dodano: 2011-12-29 13:10:39

wyświetleń: 7170

Słowa kluczowe

zobacz również

Bez względu na to, czy potrzebujesz ciepłego szala do zimowego płaszcza, czy chcesz otulić czymś plecy w jesienny czy zimowy wieczór, a może podarować komuś osobisty i własnoręcznie zrobiony prezent – każdy powód jest dobry, by wydziergać na drutach prostą lub bardziej skomplikowaną chustę.

Pierwszą i podstawową zasadą jej konstrukcji jest zaczynanie od środka najdłuższego boku. Można nabrać 3 oczka, przerobić 6 rzędów ściegiem francuskim i z boków powstałego kwadracika nabrać jeszcze po 3 oczka. Taka metoda pozwoli uzyskać najgładszy brzeg. Można jednak po prostu nabrać tych oczek na przykład 5, a potem zwyczajnie przerabiać je, odpowiednio zwiększając ich ilość.

Aby uzyskać ładny trójkąt równoramienny, należy dodawać w nieparzystych, prawych rzędach po 4 oczka: jedno przy brzegu, dwa przy oczku środkowym i jedno przy drugiej krawędzi.

Przykładowy rząd wygląda więc tak: 3 oczka prawe (plisa ściegiem francuskim), narzut, x oczek prawych, narzut, oczko prawe, narzut, x oczek prawych, narzut, 3 oczka prawe.

Za każdym razem rząd będzie dłuższy, zatem liczba oczek oznaczona przez x zmieni się.

Wystarczy jednak pilnować narzutów, a kształt chusty będzie satysfakcjonujący. Rzędy parzyste, lewe na ogół przerabia się tak, jak schodzą z drutu.

Chusta nie musi być przerabiana prostym ściegiem pończoszniczym. Można dodać rzędy ściegu francuskiego, rządki ażurowe albo też cała zrobić dowolnym ażurem. Wszystko zależy od Twojej fantazji, umiejętności i wytrwałości w pilnowaniu narzutów i wzoru.

Podsumowaniem niech będzie schemat podstawowej chusty na drutach, łatwej do samodzielnego modyfikowania.

Na druty nabierz 3 oczka i przerób 6 rzędów ściegiem francuskim. Na 2 brzegach powstałego kwadratu złap jeszcze po 3 oczka - na drutach masz 9 oczek.

chusta druty

fot. Katarzyna Wyka

(wytłuszczone oczko prawe stanowić będzie początek osi i wysokości powstającej chusty)
Rz. 1: 3P, N, 1P, N, 1P, N, 1P, N, 3P.
Rz. 2: 3P, 7L, 3P (oprócz plis ściegiem francuskim przerabiaj oczka jak schodzą z drutu).
Rz. 3: 3P, N, 3P, N, 1P, N, 3P, N, 3P.
Rz. 4 i parzyste: oczka przerabiać jak schodzą z drutu.
Rz. 5: 3P, N, 5P, N, 1P, N, 5P, N, 3P.
Rz. 7: 3P, N, 7P, N, 1P, N, 7P, N, 3P.
Rz. 9: 3P, N, 9P, N, 1P, N, 9P, N, 3P.

Jak widać, numer rzędu pokrywa się z ilością oczek prawych pomiędzy narzutami. Dla urozmaicenia niektóre rzędy można wykonać, stosując prosty ażurek, np.:
Rz. 11: 3P, N, (2Pr, N)x5, 1P, N, 1P, N, (2Pr, N)x5, 1P, N, 3P.

Po osiągnięciu odpowiedniego rozmiaru chusty można zdecydować się na prosty brzeg – wtedy wystarczy zamknąć oczka, luźno, najlepiej grubszymi drutami lub igłą dziewiarską.

Ciekawym wykończeniem jest również falbanka. W celu jej wykonania należy zmienić druty na grubsze o 1 mm i w 3 kolejnych rzędach nieparzystych zamiast oczek prawych pomiędzy narzutami robić 2 oczka z jednego na prawo. Następnie przerobić jeszcze 4-6 rzędów bez dodawania oczek i luźno wszystkie zamknąć.

Aby zaś chusta przybrała ostateczny – delikatny – wygląd, należy ją zblokować. Dzięki temu wzory będą lepiej widoczne, zaś dzianina równiejsza.


Jak zrobić bransoletkę w kratkę? Zobacz zrób sama!
Lubisz szydełkować? Zrób kapcie! Zobacz jak!
Jak zrobić kolczyki ze sznurka? Zobacz!
Chcesz zrobić bransoletkę z włóczki? Zobacz jak!
Nie pozwól kosmetykom gubić się w torbie - zrób szydełkiem kosmetyczkę!
Chcesz zrobić dobre zdjęcia biżuterii? Przeczytaj!
5
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.