Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Rozrywka » Hobby » Chusta na drutach, Jak zrobić prostą chustę na drutach

Instruujemy, jak zrobić prostą chustę na drutach!

Bez względu na to, czy potrzebujesz ciepłego szala do zimowego płaszcza, czy chcesz otulić czymś plecy w jesienny czy zimowy wieczór, a może podarować komuś osobisty i własnoręcznie zrobiony prezent – każdy powód jest dobry, by wydziergać na drutach prostą lub bardziej skomplikowaną chustę.

Pierwszą i podstawową zasadą jej konstrukcji jest zaczynanie od środka najdłuższego boku. Można nabrać 3 oczka, przerobić 6 rzędów ściegiem francuskim i z boków powstałego kwadracika nabrać jeszcze po 3 oczka. Taka metoda pozwoli uzyskać najgładszy brzeg. Można jednak po prostu nabrać tych oczek na przykład 5, a potem zwyczajnie przerabiać je, odpowiednio zwiększając ich ilość.

Aby uzyskać ładny trójkąt równoramienny, należy dodawać w nieparzystych, prawych rzędach po 4 oczka: jedno przy brzegu, dwa przy oczku środkowym i jedno przy drugiej krawędzi.

Przykładowy rząd wygląda więc tak: 3 oczka prawe (plisa ściegiem francuskim), narzut, x oczek prawych, narzut, oczko prawe, narzut, x oczek prawych, narzut, 3 oczka prawe.

Za każdym razem rząd będzie dłuższy, zatem liczba oczek oznaczona przez x zmieni się.

Wystarczy jednak pilnować narzutów, a kształt chusty będzie satysfakcjonujący. Rzędy parzyste, lewe na ogół przerabia się tak, jak schodzą z drutu.

Chusta nie musi być przerabiana prostym ściegiem pończoszniczym. Można dodać rzędy ściegu francuskiego, rządki ażurowe albo też cała zrobić dowolnym ażurem. Wszystko zależy od Twojej fantazji, umiejętności i wytrwałości w pilnowaniu narzutów i wzoru.

Podsumowaniem niech będzie schemat podstawowej chusty na drutach, łatwej do samodzielnego modyfikowania.

Na druty nabierz 3 oczka i przerób 6 rzędów ściegiem francuskim. Na 2 brzegach powstałego kwadratu złap jeszcze po 3 oczka - na drutach masz 9 oczek.

chusta druty

fot. Katarzyna Wyka

(wytłuszczone oczko prawe stanowić będzie początek osi i wysokości powstającej chusty)
Rz. 1: 3P, N, 1P, N, 1P, N, 1P, N, 3P.
Rz. 2: 3P, 7L, 3P (oprócz plis ściegiem francuskim przerabiaj oczka jak schodzą z drutu).
Rz. 3: 3P, N, 3P, N, 1P, N, 3P, N, 3P.
Rz. 4 i parzyste: oczka przerabiać jak schodzą z drutu.
Rz. 5: 3P, N, 5P, N, 1P, N, 5P, N, 3P.
Rz. 7: 3P, N, 7P, N, 1P, N, 7P, N, 3P.
Rz. 9: 3P, N, 9P, N, 1P, N, 9P, N, 3P.

Jak widać, numer rzędu pokrywa się z ilością oczek prawych pomiędzy narzutami. Dla urozmaicenia niektóre rzędy można wykonać, stosując prosty ażurek, np.:
Rz. 11: 3P, N, (2Pr, N)x5, 1P, N, 1P, N, (2Pr, N)x5, 1P, N, 3P.

Po osiągnięciu odpowiedniego rozmiaru chusty można zdecydować się na prosty brzeg – wtedy wystarczy zamknąć oczka, luźno, najlepiej grubszymi drutami lub igłą dziewiarską.

Ciekawym wykończeniem jest również falbanka. W celu jej wykonania należy zmienić druty na grubsze o 1 mm i w 3 kolejnych rzędach nieparzystych zamiast oczek prawych pomiędzy narzutami robić 2 oczka z jednego na prawo. Następnie przerobić jeszcze 4-6 rzędów bez dodawania oczek i luźno wszystkie zamknąć.

Aby zaś chusta przybrała ostateczny – delikatny – wygląd, należy ją zblokować. Dzięki temu wzory będą lepiej widoczne, zaś dzianina równiejsza.

Podobne porady:


5
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.