Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Rozrywka » Hobby » Filtr polaryzacyjny zastosowanie , Jak wykorzystać filtr polaryzacyjny

Co to jest filtr polaryzacyjny? Jak z niego korzystać?

Informacje o poradzie

DawidDawid

autor porady:
Dawid Markiewicz

spec. działu: Sport i Hobby

dodano: 2011-05-11 09:42:03

wyświetleń: 1384

Słowa kluczowe

zobacz również

Filtr polaryzacyjny ma postać kołową i podobny jest do innych filtrów nakręcanych na obiektyw. Różni się od nich tylko tym, że zamiast jednego szkła ma dwa i pierścień, którym możemy regulować kierunek światła. Te dwa niezwykłe szkiełka powinny być dołączane do wszystkich obiektywów.

Najbardziej przydają się fotografom krajobrazu. Za ich pomocą możemy mocno przyciemnić niebo bez korzystania z programów do edycji zdjęć. Wystarczy przekręcić pierścieniem filtra, a niebo nabierze bardziej nasyconego koloru. Taki filtr, to swego rodzaju okulary przeciwsłoneczne dla aparatu.

Świetnie sprawdza się także, jeśli chcemy fotografować rzeki, strumienie, jeziora, szyby i inne obiekty, od których obficie odbija się światło. Umiejętnie korzystając z filtra polaryzacyjnego, możemy nie tylko pozbyć się odblasków na powierzchniach, ale przeniknąć je na wskroś. Filtr polaryzacyjny pozwala nam zajrzeć w wodne głębiny, dzięki czemu będziemy mogli sfotografować rybki, skały i wszystkie inne interesujące nas obiekty, które ukryły się pod wodą. Oczywiście, wymogiem jest tutaj, czysta woda. Z mulistą powierzchnią wody nie poradzi sobie nawet najlepszy filtr polaryzacyjny.

Jedynym mankamentem korzystania z filtrów polaryzacyjnych jest nieznaczne zmniejszenie jasności obiektywu. Jednak, biorąc pod uwagę fakt, że filtr polaryzacyjny jest najbardziej rozpowszechniony wśród pejzażystów, którzy na ogół nie mają potrzeby otwierania przysłony do wartości f/1.8 lub f/2.0, taka niedogodność pozostanie najpewniej niezauważona.


Jak za pomocą efektów cyfrowych uzyskać cyfrowe cyjanotypy?
Chcesz mieć bransoletkę z koralików? Zobacz, jak ją wykonać!
Menu cyfrówki bez tajemnic! Tłumaczy profesjonalista!
Jak robić udane zdjęcia sportowcom? Przeczytaj poradnik!
Jak robić zdjęcia panoramiczne (i jak je obrabiać)?
Jak się nauczyć malować martwą naturę?
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.