Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Rozrywka » Hobby » Zamykanie oczek - robienie na drutach, Jak zamykać oczka na drutach

ABC robótek ręcznych - jak zamykać oczka na drutach?

Informacje o poradzie

KatarzynaKatarzyna

autor porady:
Katarzyna Wyka

spec. działu: Kulinaria

dodano: 2011-12-29 09:39:38

wyświetleń: 4588

Słowa kluczowe

zobacz również

W jednej z książek Krystyny Siesickiej, „Fotoplastykonie”, Agata, młodsza siostra narratorki robiła szalik. Baaardzo długi szalik. Dlaczego taki? Bo nie umiała zamknąć oczek. A to przecież nic trudnego!

Najbardziej podstawowym sposobem zamykania oczek jest przerabianie dwóch oczek razem i przekładanie nowego oczka z powrotem na drut bierny. To oczko traktujemy jak inne, czyli znów przerabiamy dwa razem i tak dalej. Niestety formuje się w ten sposób nieelastyczny łańcuszek na brzegu dzianiny. Nadaje się do wykończenia ramion w swetrze czy szalika.

Jeśli jednak zależy Ci na zamknięciu oczek w sposób rozciągliwy, spróbuj metody, w której wykorzystuje się nie dwa druty, ale drut bierny i igłę. Takie wykańczanie brzegu przydaje się na przykład przy rękawach robionych od góry, skarpetkach od palców i innych wyrobach, gdzie elastyczność jest cechą wybitnie pożądaną.

Szyte zamykanie oczek przypomina stebnówkę – igłę przełóż przez dwa oczka na drucie biernym, a następnie pierwsze z nich spuść z drutu. Czynność powtarzaj, aż wszystkie oczka będą zamknięte. Pamiętaj, by nie zaciągać włóczki zbyt ciasno – w końcu chodzi o brzeg elastyczny.


Opisujemy 16 niezbędnych akcesoriów do robótek ręcznych!
Różowiutkie kolczyki z filcu, które zrobisz sama
Fajny dodatek jesienno-zimowy - mitenki na drutach. Jak je zrobić?
Jak zrobić okrągłe kolczyki?
Prezent na (prawie) każdą okazję - jak zrobić męską czapkę na drutach?
Double Knitting! Podpowiadamy, jak wykonać dzianinę dwustronną!
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.