Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Rozrywka » Gry » Jak wygrać w kółko i krzyżyk, Kółko i krzyżyk strategia

Zdradzamy strategię: Jak wygrać w Kółko i Krzyżyk?

Informacje o poradzie

NorbertNorbert

autor porady:
Norbert Banasiak

spec. działu: Gry

dodano: 2011-06-09 13:19:37

wyświetleń: 9857

Słowa kluczowe

zobacz również

W grze w kółko i krzyżyk gracz, który rozpoczyna rozgrywkę ma przewagę wynikającą właśnie z pierwszeństwa ruchu. Osoba wykonująca ruch jako druga nie jest wcale w złym położeniu. W prosty sposób może osiągnąć wynik remisowy. Należy jedynie stosować się do poniższych zasad.

Przeciwnik zakreśla przypisanym mu znakiem pole znajdujące się w narożniku kwadratu, na którym rozgrywana jest gra, wówczas należy umieścić własny znak w środku tego kwadratu. W kolejnym ruchu, gdy rywal zakreśli znak na innym polu narożnikowym, należy uniemożliwić mu wygraną poprzez zakreślenie pola między zakreślonymi narożnikami. Jeśli natomiast przeciwnik zarezerwuje sobie pole leżące obok tego wcześniej zakreślonego, należy umieścić swój znak w linii tak, by zablokować rywala.

Jeżeli natomiast przeciwnik rozpoczyna rozgrywkę w ten sposób, że umieszcza własny znak w środkowym polu kwadratu, trzeba blokować go zakreślając swój znak w jednym z pól narożnikowych (do wyboru). W następnych ruchach wystarczy już tylko blokować możliwość uzyskania przez przeciwnika całej linii. W sytuacji, gdy przeciwnik umieszcza swój znak w bocznym polu kwadratu, zakreśla się własny znak na środku kwadratu i tak samo jak powyżej – blokuje się w kolejnych ruchach możliwość uzyskania przez przeciwnika linii (w tym przypadki poziomej lub pionowej) stworzonej z jego znaków.

Ciekawą wersją gry w kółko i krzyżyk jest gomoku, gra powstała w Japonii. W Europie  gra ta funkcjonuje często pod nazwą "kółko i krzyżyk na nieograniczonej planszy". W gomoku wykorzystuje się planszę o rozmiarach 19x19, a niekiedy mniejszą - 15x15. Gracze starają się stworzyć linię pięciu pionów własnego koloru. Przewaga gracza wykonującego pierwszy ruch jest  tak duża, że teoretycznie ma on zapewnione zwycięstwo. Jednak ze względu na stopień skomplikowania niewielu graczy potrafi tę szansę zawsze wykorzystać, co wpływa z pewnością pozytywnie na atrakcyjność gry.

Podobne porady:

4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.